Pierwszy Przegląd Kolędy Polskiej „Leć, kolędo, leć!” w Winnicy
I Przegląd Kolędy Polskiej „Leć, kolędo, leć!”, który odbył się 14 grudnia 2019 roku w Winnicy, zgromadził 321 uczestników.
Kolęda jest nieodłączną częścią Wigilii. Podczas przygotowań do Polskiej Wigilii – corocznego wydarzenia organizowanego przez Konsulat Generalny RP w Winnicy – pojawił się więc pomysł wspólnego kolędowania, w którym mogliby uczestniczyć wszyscy chętni. Konsulat we współpracy z Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” powołały do życia nowe wydarzenie: Przegląd Kolędy Polskiej.
Z ogromną przyjemnością powitaliśmy w Winnicy kolędników z winnickiego okręgu konsularnego. Wykonawcy – soliści i zespoły polskie i ukraińskie – przybyli z Baru i Dunajowiec, Gródka Podolskiego i Żytomierza, Chmielnickiego i Korosteszowa, Połonnego i Maćkowiec, Krasiłowa i Baranówki, Kamieńca Podolskiego i Winnicy. Każdy wykonawca zaśpiewał dwie kolędy: jedną po polsku, drugą w innym języku: ukraińskim, angielskim, włoskim czy łacińskim.
Jury w składzie: konsul Sebastian Delura, przedstawicielka Urzędu Miasta Kielce Marta Piątek-Lasota, wykładowca Winnickiego Koledżu Kultury i Sztuk Pięknych im. Mykoły Leontowicza Helena Melnyczuk wybrało pięć zespołów i solistę, których zaproszono do wzięcia udziału w popołudniowym koncercie galowym podczas Polskiej Wigilii, oraz przyznało nagrodę główną. Grand Prix Przeglądu otrzymał zespół Aksamitki z Baru, i to on będzie reprezentował winnicki okręg konsularny w styczniu 2020 roku na V Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej. Wyróżnieni zaś to oprócz zespołu Aksamitki solista Michał Letawin z Chmielnickiego, dziecięcy zespół wokalny Stokrotka z Połonnego, chór młodzieżowy Sursum Corda z Korosteszowa i Polski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza.
W czasie Polskiej Wigilii zaśpiewał także chór parafii greckokatolickiej w Winnicy Pokrowa.
W I Przeglądzie Kolędy Polskiej „Leć, kolędo, leć” uczestniczyły następujące zespoły, chóry i soliści: Narodowa Kapela Chóralna Winnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Kociubińskiego w Winnicy, Stokrotka z Połonnego, Srebrne Głosy z Winnicy, Aksamitki i kwartet Rezonans z Baru, dziecięcy zespół wokalny Podolskie Perełki ze Szkoły Polskiej w Gródku Podolskim, chór Sursum Corda z Korosteszowa, Zespół Maćkowianki z Towarzystwa Polskiej Kultury w Maćkowcach, dziecięcy zespół wokalny Suzirja z Winnickiego Pałacu Dzieci i Młodzieży (grupy starsza i młodsza), zespół wokalny Domu Polskiego im. Tomasza Marka Leoniuka, chór Domisolki ze Szkoły Liceum nr 7 w Winnicy, dziecięcy zespół wokalny Barwy z Krasiłowa, zespół wokalny Pieśni Polskiej z Korosteszowa, zespół Mazury, solistka Anna Iwanowa, duet ZOLA z Winnicy, solista dziecięcego zespołu Płoskirowskie Dzwoneczki Michał Letawin, zespół wokalny Wesnianka z Winnickiej Dziecięcej Szkoły Muzycznej nr 1, duet Pozytyw z Baranówki, męski zespół wokalny BREWIS, soliści Mikołaj Perwak i Anastazja Perwak, chór Pokrowa, dziecięcy zespół wokalny Victoria (grupy starsza i młodsza), zespół Letitia z Kamieńca Podolskiego, młodzieżowy zespół wokalny Polskie Gwiazdeczki z Żytomierza, chór im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza.
Wszyscy biorący udział w Przeglądzie otrzymali pamiątkową statuetkę, dyplomy uczestnictwa i podziękowania.
Realizacja Przeglądu Kolędy Polskiej była możliwa dzięki aktywności całego zespołu Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”. W prace włączyli się: Aleksy Mazur – opracowanie, oprawa graficzna Przeglądu oraz Polskiej Wigilii, zabezpieczenie techniczne całości, Wiktoria Konowałowa – pomysł, reżyseria i organizacja wydarzenia, Ninel Sizowa – reżyseria, realizacja części artystycznej, Olga Jastremska – przygotowanie kiermaszu dobroczynnego, młodzi wolontariusze, Maria Kozyrska-Mazur – poprowadzenie koncertu.
Mamy nadzieję, że wspólnie zapoczątkowaliśmy dobrą tradycję i możemy powiedzieć jeszcze raz: Leć, kolędo, leć! Życzymy Wesołych Świąt i do zobaczenia na II Przeglądzie Kolędy Polskiej w Winnicy za rok!
Maria Kozyrska-Mazur
Zdjęcia: Aleksy Mazur
Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”