PMSz w Niemczech: Spotkanie z Janem Brzechwą w spektaklu „Opowiedział dzięcioł sowie…”

Jubileusz Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech miał szczególny charakter nie tylko z uwagi na magiczne półwiecze, które stało się bezpośrednią przyczyną spotkania w Kolonii. W odróżnieniu bowiem od innych podobnych obchodów połowę naszych gości stanowiły dzieci – uczniowie ze wszystkich szkół.

Właśnie ze względu na nich zaproszenie na to spotkanie przyjął Teatr Czwarte Miasto z Gdyni. Młodzi, zdolni aktorzy przyjechali z muzycznym przedstawieniem „Opowiedział dzięcioł sowie” Jana Brzechwy w reżyserii Dariusza Majchrzaka, z muzyką Przemysława Pawłowskiego i tekstami Andrzeja Stronka. Niepozbawiony walorów edukacyjnych spektakl rozbawił i młodszych, i starszych widzów…

Dzieci już od początku z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie, przyglądały się aktorom, dekoracjom, śledziły pracę pani akustyk, szukały dla siebie miejsca jak najbliżej sceny. A gdy spektakl się rozpoczął, nie spuszczały wzroku z bajkowych postaci. Bardzo chciały się dowiedzieć, czy leśni oszuści poniosą zasłużoną karę.

Zarówno widowisko, jak i działania animacyjne przygotowane przez aktorów bardzo się podobały. Wywołały wiele radości i dobrych emocji, będąc okazją do wspaniałej, wspólnej zabawy. Docenili to nie tylko najmłodsi, ich rodzice czy nauczyciele, ale również dostojni goście. Uwiecznione na zdjęciach rozbawione twarze dorosłych i wymalowane dziecięce buzie, roześmiane i szczęśliwe, są tego żywym dowodem.