Podsumowanie I turnusu kolonii “Moje Lato z Polską”

W dniach 26 czerwca – 5 lipca w Poroninie odbył się I turnus kolonii letnich “Moje Lato z Polską”.

Młodzi Polacy z Ukrainy (Jaworów, Lwów) po zakwaterowaniu wzięli udział w zajęciach integracyjnych. Następnego dnia dzieci i młodzież wraz z opiekunami wyruszyli na jednodniową wędrówkę do Doliny Pięciu Stawów. Wymagająca trasa , przepiękne widoki , wspaniała przewodniczka Asia sprawiły, że każdy wędrowiec wrócił do hotelu we wspaniałym nastroju. Gdy jedna część grupy podziwiała polskie Tatry, druga grupa brała udział w zajęciach sportowych i integracyjnych oraz w nauce historii i języka polskiego. Trzeciego dnia czyli 28.06.17 wieczorem wszyscy bawili się na dyskotece , która prowadził pan Mariusz Kubeł. Bardzo interesującym akcentem pierwszych trzech dni pobytu było spotkanie z Panem Jakubem Kotem z Zakopanego , bratem skoczka narciarskiego Macieja Kota, który w interesujący sposób przybliżył nam meandry skoków narciarskich. Uczestnicy mierzyli kombinezon, oraz oglądali ekwipunek skoczka narciarskiego. 29 czerwca uczestnicy poza nauką historii i języka polskiego uczestniczyli w spływie Dunajcem. Pogoda dopisywała i uczestnicy kolonii mogli podziwiać uroki Pienin w pełnej krasie. Piątek 30 czerwca był dniem wyjazdu do kompleksu basenów termalnych w Białce Tatrzańskiej. 3 godziny szaleństw na zjeżdżalniach i w basenach sprawiło, że wszyscy wrócili w doskonałych humorach. W sobotę 1 lipca nasi goście odwiedzili Zakopane. Po powrocie do hotelu, po kolacji odbyła się druga dyskoteka . W niedzielę 2 lipca po śniadaniu wszyscy udali się na Mszę Świętą. Msza odbyła się na poronińskim cmentarzu z pięknym widokiem na Giewont. Ksiądz proboszcz pozdrowił całą grupę, a dużą część homilii poświęcił Cmentarzowi Łyczakowskiemu we Lwowie. Po kolacji uczestnicy w ciekawy sposób zaprezentowali regiony i miasta z których pochodzą.

Poniedziałek i wtorek to dni w których na zmianę uczestnicy uczyli się i odkrywali Dolinę Kościeliską. Szczególnie emocjonujące było wejście do Jaskini Smocza Jama. W tych dniach odwiedzono również stary kościół na Pęksowym Brzyzku i stary cmentarz.

W poniedziałek 3 lipca po kolacji odbył się grill w trakcie którego dzieci i młodzież podzielona na zespoły brała udział w grze integracyjnej. We wtorek zaś obydwie grupy po kolacji uczestniczyły w koncercie Kapeli Góralskiej w Murzasichle. Po koncercie odbyły się jeszcze zajęcia podsumowujące wyjazd, podczas których młodzi Polacy dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami.

Środa 5 lipca była dniem powrotu wczasowiczów do Jaworowa i Lwowa.


Kolonie “Moje Lato z Polską” są jest realizowane w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską i o Polsce na Ukrainie” współfinansowanego ze środków Senatu RP w ramach zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r.