Polska szkoła warta naśladowania

W Husiatynie prężnie działa powołana przez Nadzbruczańskie Stowarzyszenie Kultury i Języka Polskiego Polska Szkoła Sobotnia. Prowadzi zajęcia z języka polskiego, literatury, historii, geografii i muzyki. W roku szkolnym 2023/2024 naukę w placówce pobiera 99 uczniów.

Uczniowie są bardzo zaangażowani w przyswajanie wiedzy, zdobywanie nowych umiejętności. Wyrazem tego jest ich aktywny udział w życiu szkoły, w organizowanych przez nią uroczystościach. W szkole obchodzone są Dzień Flagi RP, święto Konstytucji 3 maja, Dzień Matki, Narodowe Święto Niepodległości.

Uczniowie biorą udział w licznych konkursach, m.in. międzynarodowym konkursie historycznym Patria Nostra, dziecięcym wokalnym „Gwiazda Betlejemska”, recytatorskim im. Adama Mickiewicza „Kresy-2023”, Polonijnym Turnieju Historycznych Gier Planszowych IPN im. Misia Wojtka, w akcjach „Szkoła do hymnu” czy Narodowe Czytanie.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania szkól społecznych na Ukrainie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.