POLSKO-NIEMIECKI FESTYN PARAFIALNY W OFFENBACH

 

Rokrocznie we wrześniu niemiecka parafia św. Piotra w Offenbach i PMK Offenbach organizują wspólny festyn parafialny. Choć obie strony pomagają sobie nawzajem, to jednak każdego roku naprzemiennie jedna parafia przejmuje główną odpowiedzialność za jego przygotowanie. W tym roku strona polska była głównym organizatorem.

Wspólne świętowanie rozpoczyna uroczysta polsko-niemiecka Msza Św., na którą scholka dziecięca przygotowała kilka pieśni zarówno w języku polskim, jak i niemieckim, a teksty w obu językach wyświetlane zostały na ekranie, co spotkało się z wielkim entuzjazmem naszych niemieckich braci. Po Mszy Św. można było posilić się polskimi grilowanymi specjałami oraz przygotowanymi przez parafian sałatkami i ciastami.  Zabawę umilał zespół muzyczny i scholka dziecięca.

Polska Szkoła również aktywnie zaangażowała się w przygotowanie i przeprowadzenie festynu. Oprócz nauczycieli-wolontariuszy w obsłudze, nasza grupa teatralna zajęła się umilaniem czasu najmłodszym gościom. Dzieci przygotowały pod okiem p.Małgorzaty Szynkiewicz-Burzinski dwujęzyczne przedstawienie cyrkowe. Nie zabrakło pokazów akrobatycznych, sztuczek magicznych i żonglującego klauna. Publiczność bawiła się przednio, a i dorośli tłumnie gromadzili się wokół cyrkowego namiotu. Niestety pogoda nie dopisała na tyle, by dzieci mogły zaprezentować pokaz olbrzymich baniek mydlanych, do którego się przygotowywały, ale tę atrakcję zaprezentujemy jeszcze przy innej okazji.

Na pamiątkę każdy widz mógł otrzymać balonowe zwierzątko oraz wspaniałą maskę na twarz.

 

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granica w ramach realizacji projektu „Pod znakiem białego Orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech – kontynuacja” za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja

Polska szkoła przy Polskiej Misji Katolickiej  w Offenbach jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu  „Pod znakiem białego Orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech – kontynuacja”

Autor: Ewa Zielińska