Polsko-ukraińskie urodziny Krasiłowa

10 września Krasiłów obchodził swoje kolejne urodziny. Dwa lata z rzędu do obchodów tej uroczystości dołączają się goście z miasta partnerskiego Zelów (województwo łódzkie) na czele z burmistrzem Urszulą Świerczyńską.

Podczas pobytu na Wołyniu goście nie tylko bawili się na imprezach towarzyszących obchodom, lecz także odwiedzili zakłady produkcyjne, działające w Krasiłowie. Znaleźli także czas by spotkać się z Polakami, mieszkającymi w tym mieście.

Tegoroczna impreza odbyła się w sobotę 9 września z udziałem uczniów polskiej sobotniej szkoły w gimnazjum i kompleksie edukacyjno-wychowawczym  nr 5 — jedynej szkole w Krasiłowie, gdzie oficjalnie wykładany jest język polski. Przy tej szkole działa także polska szkółka sobotnio-niedzielna. Dyrektor placówki — Jurij Gabelczuk bezpłatnie przekazał Polakom lokal oraz udostępnił salę konferencyjną na potrzeby organizowania swoich własnych imprez.

W ramach spotkania na ręce dyrektora Gabelczuka przekazano dla gimnazjum podręczniki do nauki polskiego „Raz, dwa, trzy….i po polsku mówisz ty!” 2 tom., które dostarczyła fundacja „Wolność i Demokracja”. Rusłan Garnyk opowiedział o działalności polskiej szkoły oraz o owocnej współpracy z fundacją WiD.

Każdy chętny mógł podczas spotkania obejrzeć krótkie filmiki o działalności szkoły i posłuchać o planach na przyszłość.

https://www.youtube.com/watch?v=LyW6FXnpxmg&t=3s
https://www.youtube.com/watch?v=RHICTiqVwSo

Oprawę muzyczną imprezy zapewnił zespół „Barwy”. Wiersze patriotyczne w języku polskim wykonali miejscowi harcerze. Delegacja z Zelowa przywiozła ze sobą książki dla polskiej biblioteki, zebrane podczas akcji „Książka polska dla Polaków na Ukrainie”.  Dzięki temu pod koniec września w rejonowej bibliotece ma pojawić się dział polskiej literatury.

Polskiej delegacji towarzyszyli przedstawiciele miejscowej władzy na czele z burmistrzem Anatolijem Żowtanem, który przekazał w prezencie dla muzycznego zespołu „Barwy” stroje narodowe.

Prezes SO „Polskie kulturalno-oświatowe stowarzyszenie miasta Krasiłowa” Rusłan Garnyk,