Polska Platforma Medialna – ŚWIAT

“Polska Platforma Medialna – ŚWIAT” to komponent wspierający media polskie za granicą.  Celem projektu jest podniesienie jakości i umożliwienie łatwiejszego dostępu do mediów w języku polskim osobom polskiego pochodzenia w krajach ich zamieszkania. Projekt umożliwia rozwój tych mediów, poprawę jakości i atrakcyjności, a także poszerzenie grona ich odbiorców. Dodatkowym aspektem jest integracja środowisk polonijnych wokół polskich mediów, wzmacnianie tożsamości narodowej Polaków mieszkających za granicą, a także zapewnienie systematycznego dostępu do informacji i materiałów prezentujących polski punkt i bieżący dostęp do polskiej kultury narodowej.

“Polska Platforma Medialna – ŚWIAT” obejmuje wsparciem polonijne media w Australii, Francji, Holandii, Kanadzie i Turcji.

AUSTRALIA ??

Polska sekcja Radia 2000FM – Radio sydnejskiej Polonii. Audycje nadawane są w soboty, w godzinach od 11.30 do 13.00, na częstotliwości 98,5 FM, oraz dostępne on-line na stronie http://pl2000fm.blogspot.com.au/. Radio 2000 FM Sydney – 8000 subskrybentów, stronę pl2000fm.blogspot.com odwiedziło 113889 użytkowników;

„Tygodnik Polski” istnieje na rynku wydawniczym od 1949 r. „Tygodnik Polski” obejmuje swoim zasięgiem całą Australię. Najwięcej prenumeratorów gazety zamieszkuje w stanie Wiktoria i Nowa Południowa Walia oraz Queensland. „Tygodnik” dociera do Tasmanii, Południowej i Zachodniej Australii oraz Nowej Zelandii. Gazeta promuje wartości patriotyczne, odwołując się do chrześcijańskich korzeni naszej narodu. wszystkie ważne dla Polski rocznice traktowane są na łamach gazety priorytetowo i odpowiednio eksponowane.
Gazeta propaguje polską kulturę, szkolnictwo, harcerstwo i polonijne grupy i organizacje społeczne. Dla wielu członków polonijnej społeczności wciąż jest najważniejszym źródłem informacji i medium opiniotwórczym.

http://www.tygodnik-polski.com.au/

Strona internetowa Federacji Polskich Organizacji w NPW

Nowy portal na stronie internetowej Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii zatytułowanego  „Przegląd Polonijny.” Portal ten będzie poświęcony wydarzeniom mającym miejsce w NWP i w innych stanach i terytoriach australijskich, dotyczącym spraw ważnych dla Polonii, jak również dla szerszego społeczeństwa australijskiego. Wydarzenia te to sprawy kultury, edukacji, polityki, itd. Umieszczane będą też informacje dotyczące spraw i procesów zachodzących w Polsce i w Unii Europejskiej, które leżą na sercu Polonii australijskiej.

https://www.polishfederationnsw.com.au/copy-of-home

FRANCJA Flaga Francji
www.polskifr.fr Portal PolskiFR (www.polskifr.fr) jest polskim portalem informacyjno-społecznościowym we Francji, którego głównym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji Polakom mieszkającym w tym kraju na stałe lub przebywających tu czasowo. Treści przygotowywane są w atrakcyjny i profesjonalny sposób, zgodnie z trendami współczesnego przekazu medialnego. Zakres tematyczny portalu PolskiFR stanowi szeroko rozumiane życie Polonii we Francji.

Portal centre-polonais.fr funkcjonuje od roku 2017. Jego zasadniczą część stanowią informacje ze stowarzyszeń i organizacji polonijnych. Prowadzony jest kalendarz imprez i wydarzeń z okręgu paryskiego i z całej Francji, relacje z wydarzeń w Ambasadzie RP a także z kościołów, parafii polonijnych, szkół polskich etc.

HOLANDIA Flaga Holandii
Program “Polki przy kawie” realizowany przez Fundacje Poolse Media/Polskie Media poolsemedia.com

Programy dostępne na kanale You Tube https://www.youtube.com/channel/UCOlout5GjomkYEv4APzA7jA  2,72 tys. subskrypcji

Głównym celem jest dbałość o utrzymanie języka polskiego w Holandii, przez dzieci Polaków, zamieszkałych w Królestwie Niderlandów, oraz pokazywanie, że Polska i Polacy to siła i charakter, oraz piękno ukryte w kraju i w ludziach. Inicjatywy i projekty to wywiady, filmy instruktażowe, reportaże, zapowiedzi wydarzeń , monitorowanie wybranych imprez kulturalnych.
Poprzez tłumaczenie produkowanych treści osiągany jest kolejny cel – promocja Polski i Polaków w Holandii, oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku Polaków w Holandii.

KANADA ??

Radio Polonia Montreal – polskojęzyczna audycja radiowa w wieloetnicznej stacji CFMB – 1280 AM w Montrealu. Audycje są emitowane w każdą niedzielę w godzinach: 18:00 – 20:00 i on-line pod adresem: radiopolonia.org

Radio Montreal – audycje w tradycyjnym radio – ok. 14 tysięcy słuchaczy polskiej diaspory w Montrealu, a także osoby spoza Polonii montrealskiej, które rozumieją język polski (min. społeczność żydowska, ukraińska, białoruska). Audycje Radio Polonia są odsłuchiwane w Internecie za pośrednictwem naszego portalu: www.radiopolonia.org – portal co tydzień odwiedza ok. 3 tysięcy Internautów;

Miesięcznik “Panorama” www.panoramanews.org  – 1 czerwca 2019 ukazał się pierwszy numer Panoramy – magazynu Radia Polonia. Miesięcznik dostępny jest w internecie. Magazyn czytają Polacy na całym świecie.
Głównymi zadaniami Panoramy będzie działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską, jej tradycje i historię. Gazeta będzie prezentować sylwetki wybitnych Polonusów, pisać o życiu Polonii montrealskiej i jej aktywności. Planowana jest prezentacja aktywnych Polaków mieszkających w Montrealu, a także tych, którzy zasłużyli się swoją pracą społeczną i zawodową w rozwój polskiej diaspory. Panorama będzie także źródłem informacji o polskich biznesach, parafiach, szkołach, gabinetach lekarskich, dentystycznych. Będziemy zamieszczać oferty pracy, oferty biur podróży i różnego rodzaju usług.  Podobnie jak w przypadku Radia Polonia głównym gazety, celem jest integracja środowiska polonijnego różnych grup społecznych wchodzących w skład polskiej diaspory.  W dobie mediów elektronicznych naszymi najwierniejszymi czytelnikami będą seniorzy, którzy nas potrzebują, gdyż nie wszyscy korzystają z Internetu. Dla większości z nich zarówno audycja radiowa w języku polskim w tradycyjnym radio jak i papierowe wydanie Panoramy jest i będzie jedynym źródłem informacji i kontaktu z Polską i polską kulturą. Panorama papierowa będzie jedyną polską gazetą w Montrealu, gdyż tutejsza diaspora nie posiada telewizji polonijnej ani żadnego magazynu prasowego.

TVNiezaleznaPolonia Ltd.  – Programy Portalu Telewizyjnego TV Niezależna Polonia i portal TV Niezależna Polonia www.tvniezaleznapolonia.org . Obsługa medialna wydarzeń związanych z życiem Polonii. Zacieśnianie więzi pomiędzy społecznościami Polek i Polaków mieszkających w kraju i za granicą. Zbliżenie medialne i społecznościowe. Wypełnienie luki medialnej o życiu Polaków i Polek poza granicami kraju. Obrona dobrego imienia Polski i Polaków. Włączenie Mediów Polonijnych w codzienny nurt medialny Telewizji Publicznej w Polsce. Propagowanie na świecie prawdziwej historii Polski i Polaków. Przeciwdziałanie fałszywym wizerunkom Polski i Narodu Polskiego za granicą. Dokumentowanie dorobku kulturalnego i dziedzictwa emigracyjnych pokoleń w Kanadzie i USA. Dokumentowanie doświadczeń życiowych i wspomnień odchodzących pokoleń emigrantów.

TURCJA ??

www.poloniaistanbul.com – portal internetowy Stowarzyszenia Polonii w Stambule (İstanbul’da Polonyalılar Derneği). Stowarzyszenie skupia Polonię zamieszkałą na terenie Turcji zwłaszcza w Stambule, zarejestrowane od 30 czerwca 2016 roku, dzięki mobilizacji kręgów polonijnych i wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej.

 


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

 

POLSKA PLATFORMA MEDIALNA – ŚWIAT”
projekt realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Donor :
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Kategoria :

Pokrewne tematy

Skip to content