Pozytywne wrażenia nauczycieli po wizycie studyjnej

kino

W dniach 15-19 października w aurze cudownej polskiej jesieni w różnych miastach Polski odbyła się wizyta grupy nauczycieli z Ukrainy, która została zorganizowana przez Fundację Wolność i Demokracja i sfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej RP.

Nasza grupa składająca się z trzech osób z różnych części Ukrainy przyjechała do Sieradza (województwo łódzkie) i trafiła w gościnne ramiona dyrektorki II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu pani Urszuli Świniarskiej. Podczas tych niezapomnianych czterech dni byłyśmy na lekcjach nauczycielek II LO: Agaty Janiak, Anny Szwankowskiej oraz wicedyrektor szkoły Doroty Błaszczyk. Pani dyrektor zorganizowała nam wizyty w innych szkołach. Trafiłyśmy do Szkoły Podstawowej nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu, gdzie miałyśmy zaszczyt poznać panią wicedyrektor Aleksandrę Majek, i do Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Janczaka w Charłupi Małej (dyrektor Wanda Bartosińska).
Na zajęciach w szkołach podstawowych mogłyśmy zobaczyć, jak prowadzi się lekcje z języka polskiego, plastyki, a nawet jak przygotowuje się do konkursu najmłodszych uczniów. Zwiedziłyśmy starostwo, gdzie z sekretarzem powiatu sieradzkiego Piotrem Świderskim omówiliśmy i porównywaliśmy polskie i ukraińskie systemy oświaty oraz warunki pracy nauczycieli w obu państwach. Podczas zwiedzania Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu uczestniczyłyśmy w warsztacie poświęconym sposobom oceniania uczniów. Nasze opiekunki pani Urszula i pani Dorota nie zapomniały też o zorganizowaniu programu kulturalnego, podczas którego mogłyśmy odwiedzić Bibliotekę Pedagogiczną oraz pójść na premierę filmu „Wołyń”. A odpoczywając od napiętego harmonogramu, relaksowałyśmy się w Termach w Uniejowie. Ten pobyt zostawił tyle wrażeń i ciepłych wspomnień! Dziękujemy Fundacji oraz naszym Paniom w Sieradzu za możliwość wspaniałych doświadczeń.

Olga Zubryczewa, nauczycielka języka polskiego Liceum „Wiktoria-P” w Kropywnyckim (Kirowogradzie)

 

wizyta
sieradz


Projekt realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

MEN małe