Premiera cyklu filmów “Niezłomni” w Odessie,

W  Odessie w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyła się premiera cyklu filmów “Niezłomni”. Wydarzenie  zostało zorganizowane przez Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie.

1 września 1939 roku rozegrała się największa tragedia świata – II wojna światowa. Celem upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń i  oddania hołdu wszystkim poległym odbyła się premiera cyklu filmów „Niezłomni”. Dwa filmy opowiadające o bohaterstwie i odwadze, patriotyzmie i ofierze, zostały przedstawione licznie zgromadzonej publiczności. Głównymi bohaterami byli Żołnierze Wyklęci Danuta Siedzikówna ps Inka (w filmie ją zagrała Katarzyna Woźniczka) oraz Zygmunt Szendzielorz ps Łupaszka (w roli głównej Mikołaj Rewucki). Na lekcjach historii w naszej szkole uczniowie poznawali dzieje Polski i ludzi, którzy te dzieje tworzyli. Zafascynowani postawą żołnierzy wyklętych postanowili nakręcić film fabularny, który opowiedziałby o nich. Tak powstała „Inka”, która w czerwcu br dostała II nagrodę w Konkursie Historycznym Patria Nostra. Zespół filmowy postanowił, że będzie dalej kontynuował swoją działalność i już w sierpniu pojawił się drugi film „Łupaszka”. W taki nieprzeciętny sposób staramy się przedstawić historię naszej Ojczyzny, a także opowiadamy o ludziach, którzy ją tworzyli.
Całe wydarzenie zaczęło się od chwili ciszy w hołdzie poległym w tej strasznej wojnie. Głos zabrali licznie zebrani goście, w tym jego ekscelencja ksiądz biskup Stanisław Szyrokoradiuk, który powiedział o tym jak ważne pamiętać prawdę, dziekan wydziału historii i filozofii Uniwersytetu im. I. Miecznikowa profesor Wiaczesław Kusznir, doktor Natalia Pietrowa, przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Odessie Łukasz Winny i in. Po premierze wszyscy mieli możliwość wziąć udział w dyskusji i podzielić się swoimi refleksjami na temat filmów.
Chcemy szczególnie podziękować Instytut Pamięci Narodowej za udostępnienie wystawy poświęconej II wojnie światowej oraz Żołnierzą Wyklętym.
Wydarzenie zostało współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senat Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacja Wolność i Demokracja ( „Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku”) w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie”

Autor  tekstu : Swietłana Zajcewa – Wełykodna

Zdjęcia: Irena Kozłowa