Relacja z Narodowego Czytania w Równem 2020

Niezwykłe popołudnie 9 września 2020 roku przeobraziło się w duchową ucztę.

Akcja Narodowego Czytania Literatury Pięknej rośnie i rozwija się. Od ośmiu lat, każdego roku na początku września delektujemy się słowem literackim.

W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w plenerze. W celu zachowania bezpieczeństwa zdrowia uczestnicy występowali na scenie Teatru Letniego  w parku im. T. Szewczenki w Równem.  Prezes TKP Władysław Bagiński przywitał licznie zgromadzoną publiczność zebraną na widowni. Zachęcił wszystkich do wysłuchania krótkich wiadomości  o Juliuszu Słowackim, wybitnym poecie urodzonym w Krzemieńcu oraz fragmentów dramatu „Balladyna”.

W akcji wzięła udział liczna grupa chętnych reprezentujących Towarzystwo Kultury Polskiej im. Wł. St. Reymonta  oraz przedstawiciele Sojuszu im. Padury. Wspólnie 20 osób starszych, młodzieży i dzieci wcieliło się w rolę bohaterów utworu. Występ został wzbogacony muzyką i śpiewem  zespołu „Faustyna”  oraz grą na skrzypcach p. Liliany Ibulajew. Liczni widzowie przebywający   na widowni słuchali z zainteresowaniem muzyki oraz słów literatury pięknej.  Wyraziste przekazywanie fragmentów „Balladyny” przyczyniło się  do zrozumienia i zachęcenia do przeczytania utworu w całości. Dowodem była reakcja  publiczności.                                                                                                        Miłość, cierpienie,  smutek, zazdrość, żądza władzy, które przeplatały się w treści  z troską, marzeniami, poczuciem humoru, udowodniły,  że „Balladyna” Juliusza Słowackiego jest ciągle aktualna.

Czytanie Narodowe odbyło się w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” realizowany przez Fundację „Wolność i Demokracja”. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Autor: Elżbieta Piotrowska