Relacja z projektu Moja Bajka o Polsce

W dniach 28-30 czerwca w Żytomierzu realizowany był projekt Moja Bajka o Polsce. Przez cztery dni dzieci polskiego pochodzenia mieszkające na Ukrainie uczyły się tworzyć filmy animowane. 35 uczniów z siedmiu miast Wołynia Wschodniego, Podola i Kijowszczyzny odkrywało swoje talenty literackie, plastyczne i techniczne w trakcie samodzielnego kreowania polskich bajek.
Program zajęć miał na celu propagowanie wiedzy z zakresu tworzenia animacji, wzbudzanie zainteresowania dziecka twórczością, rozwijanie jego zdolności manualnych, rozbudzanie wyobraźni, kształcenie umiejętności chronologicznego układania relacji z wydarzeń oraz promocję Polski.
– Szczerze mówiąc, kiedy jechałam do Żytomierza, nie do końca rozumiałam, w jaki sposób będziemy tworzyć animację poklatkową –
dzieli się wrażeniami z warsztatów Anna Łysiuk, uczestniczka z Nowogrodu Wołyńskiego. – Najciekawszy był proces rysowania i nauki podkładania dźwięku do gotowej animacji. To było bardzo interesujące doświadczenie! Przez długi czas będę z przyjemnością wspominać te warsztaty. Chciałabym z całego serca podziękować organizatorom za wspaniałą zabawę i nabyte umiejętności.
W wolnym czasie dzieci zwiedziły żytomierskie Muzeum Kosmonautyki im. Korolowa, gdzie dowiedziały się o historii podboju kosmosu przez człowieka, poznały ciekawe fakty z pobytu kosmonautów na orbicie ziemskiej oraz zobaczyły prawdziwy kosmiczny sprzęt.
Na zakończenie warsztatów wszystkie dzieci otrzymały dyplomy. Pożegnanie z przyjaciółmi odbyło się przy ognisku, przy śpiewie polskich i ukraińskich piosenek.

Alina Dębicka

01 02 03 04 05 06 07 08 09 1010 860

Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą

godlo_z podpisem