Rusza rekrutacja do VIII Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2023/2024!

Serdecznie zapraszamy do udziału w VIII Olimpiadzie Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2023/2024.

Olimpiada Historii Polski to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Historycznego organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja. Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży zamieszkałej i uczącej się poza granicami Polski, jak również rozwijanie zainteresowań, kształtowanie i umacnianie świadomości historycznej młodzieży, a poprzez to wspieranie polskiej tożsamości za granicą. W Olimpiadzie może wziąć udział każdy uczeń polskiego pochodzenia uczący się poza granicami Polski, niezależnie od rodzaju placówki oświatowej.

W ramach VIII Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą dla dzieci szkół podstawowych w wieku 10-13 lat odbędzie się II Konkurs Historii Polski dla Juniorów dla Polonii i Polaków za granicą.

Do I etapu VIII Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2023/2024 zgłaszać się mogą uczniowie urodzeni w roku 2009 lub wcześniej.

Do I etapu  II Konkursu Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą dla Juniorów mogą zgłaszać się uczniowie urodzeni w latach 2010-2013.

Egzaminy I etapu VIII Olimpiady odbędą się on-line na platformie egzaminacyjnej https://olimpiadahistoriipolski.pl/ 26 listopada 2023 roku. 

Egzaminy I etapu II Konkursu Historii Polski dla Juniorów odbędą się na platformie egzaminacyjnej https://olimpiadahistoriipolski.pl/  26 listopada 2023 roku. 

Egzaminy I etapu VIII Olimpiady i I etapu II Konkursu odbędą się w różnych godzinach.

Zapraszamy do zgłaszania się dzieci i młodzież oraz placówki na całym świecie. 

Termin zapisów do I etapu VIII Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2023/2024  został przedłużony do 18 listopada 2023.

UWAGA!!!!

Przypominam o zbliżającym się spotkaniu organizacyjnym dla nauczycieli, przedstawicieli komisji szkolnych I ETAPU VIII OLIMPIADY HISTORII POLSKI DLA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ 2023/2024

 Drugie spotkanie  na zoomie – już dziś w czwartek 26.10.2023 

26.10.2023  – 19.00 czasu polskiego – spotkanie dla nauczycieli, uczniów i przedstawicieli komisji szkolnych  I ETAPU VIII OLIMPIADY HISTORII POLSKI DLA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ 2023/2024

26.10.203  – 20.00 czasu polskiego – spotkanie dla nauczycieli, uczniów i przedstawicieli komisji szkolnych  I ETAPU II KONKURSU Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą dla JUNIORÓW.

W każdym ze spotkań można będzie uczestniczyć za pomocą linku na zoomie

Temat: Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2023/2024

Czas: Jest to spotkanie cykliczne Spotkanie w dowolnym momencie

Dołącz do spotkania Zoom

Temat: Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2023/2024
Identyfikator spotkania: 939 1718 6310
Kod dostępu: 284409
kolejne spotkania  online na zoomie są zaplanowane odpowiednio w dniach: 
17.11.2023 – dla nauczycieli i komisji szkolnych
23.11.2023 – dla uczniów i nauczycieli
14.12.2023 dla uczniów i nauczycieli – ogłoszenie wyników
Serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne nauczycieli,
a dzieci i młodzież zapraszamy do zapisywania się do VIII Olimpiady i II Konkursu Historii Polski dla Juniorów

 

Więcej informacji na temat Olimpiady  https://wid.org.pl/olimpiada-historii-polski/. Zgłoszenia będą przyjmowane przez szkolne komisje egzaminacyjne, lista placówek zostanie już wkrótce udostępniona na stronie internetowej. Zapraszamy do kontaktu placówki, które chciałyby podjąć się koordynacji Olimpiady na swoim terenie poprzez stworzenie szkolnej komisji egzaminacyjnej – odpowiedzialnej za komunikację pomiędzy organizatorami a uczestnikami poszczególnych etapów. Wszelkie pytania prosimy kierować pod adres [email protected].

JAK DOKONAĆ ZGŁOSZENIA :

UCZEŃ zgłasza chęć udziału do ⇒ NAUCZYCIELA/  PLACÓWKI OŚWIATOWEJ.

PLACÓWKA OŚWIATOWA zgłasza listę uczniów do ⇒ SZKOLNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ właściwej dla danego terenu.

SZKOLNA KOMISJA EGZAMINACYJNA dokonuje rejestracji na platformie egzaminacyjnej i przekazuje uczestnikom kod dostępu na egzamin.

UDZIAŁ W EGZAMINIE BĘDZIE MOŻLIWY TYLKO DLA ZAREJESTROWANYCH UCZESTNIKÓW!!!

Olimpiada Historii Polski organizowana jest zgodnie z polskimi aktami prawnymi. Stałymi partnerami Olimpiady jest Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Instytut Pamięci Narodowej.  Nagrodą główną dla laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na polskie uniwersytety państwowe oraz nagrody rzeczowe.

„Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki”

Materiały do pobrania:

Olimpiada Historii Polski lektury dwudziestolecie i PRL

Olimpiada Historii Polski lektury pozostałe

 

Konkurs Historii Polski  dla Polonii i Polaków za granicą dla JUNIORÓW

Regulamin II Konkursu Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą dla Juniorów (1)

Harmonogram II Konkursu Historii Polski dla Juniorów _2023_2024

Pomoce naukowe E-podręczniki