Sławuta

Nazwa podmiotu nauczania 

Polska Szkoła  Sobotnia przy Oddziale ZPU w Sławucie


Adres 

30 000 Sławuta, ul.Gruszewskiego 68, obw. Chmielnicki,  Ukraina


Data założenia 

2008 rok


Liczba uczniów i nauczycieli 

93 uczniów i 2 nauczycieli – Larysa Cybula i Julia Melnychuk


Opis działalności szkoły/ punktu nauczania

Polska Szkoła Sobotnia przy ZPU w Sławucie  powstała w 2008 roku. Nauczanie języka polskiego w szkołach Sławuty było prowadzone od roku 1990 nauczycielami  kierowanymi  przez CODN. Nauczyciele z Polski pracowali u nas do roku 2007. Podjęliśmy kształcenie swoich nauczycieli na studiach podyplomowych w Drohobyczu i Lublinie.

Na naukę języka polskiego zgłaszali się dzieci z polskich rodzin jak również  uczniowie z innych szkół.

Młodzi nauczycieli z wielkim zaangażowaniem pracowali w  szkołach miasta i rejonu Sławuckiego – wioskach  Berezdów, Paszuki, Krupec  i w Polskiej szkole Sobotniej. Wiele absolwentów naszej szkoły zostali studentami polskich uczelni wyższych i na dziś są już dobrymi specjalistami w różnych dziedzinach. Niektórzy zdobywaja wyższy poziom wiedzy na studiach doktoranckich.

Osoby dorosłe pomyślnie zdali egzaminy z polskiego i otzrymali Katrę Polaka.

W ciągu roku uczniowie Szkoły Sobotniej biorą udział w imprezach organizowanych naszym Oddziałem ZPU w Sławucie – Dzień Konstytucji i Dzień Niepodległości, Dni Kultury Polskiej  w Sławucie, 9 osób pisali dyktando  Polskie na Ukrainie, jedna uczennica  brała udział w Konkursie wiedzy o Polsce w Chmielnickim.

Uczniowie  Polskiej Szkoły Sobotniej brali udział w akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i porządkowali  zabytkowy Polski cmentarz razem z młodzieżą z Wrocławia i Dziadowej Kłody.

DSC05317