Sojusz polsko-ukraiński 1920 roku. Lekcje edukacyjne w Odessie

1920 rok był przełomowym w stosunkach polsko – ukraińskich: został podpisany słynny układ Piłsudski – Petlura, który zobowiązywał obie strony do wspólnych działań na froncie podczas walk z bolszewikami, a również z tym nawiązywał do współpracę w innych branżach. W roku 2020 obchodzimy 100 rocznicę sojuszu polsko- ukraińskiego i pragniemy podkreślić braterstwo dwóch narodów, szukać tego co nas łączy , a nie rozdziela, i promować ideę braterskiego sąsiedztwa.
Szkoła sobotnio-niedzielna przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im A Mickiewicza dołączyła się do projektu pt. “Sojusz Piłsudski – Petlura 1920 r. Razem o Wolności” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt finansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą w 2020 r.
W ramach projektu  19 grudnia 2020 odbył się wykład dla wszystkich chętnych członków naszego Stowarzyszenia pod tytułem Sojusz polsko-ukraiński z 1920 roku czyli “małżeństwo z rozsądku”.

Oprócz tego, zapraszamy Państwa odwiedzić wspaniałą online wystawę przygotowaną przez Fundację Wolność i Demokracja, co już zrobili uczniowie naszej szkoły podczas lekcji historii Polski. http://pilsudski-petlura.wid.org.pl/

Działanie jest realizowane przez  Fundację Wolność i Demokracja  w ramach  projektu  „ Sojusz Piłsudski – Petlura 1920 r. Razem o wolności”.  Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Autor:  Swietlana Zajcewa – Wełykodna