Szczerość dziecka, czyli podsumowanie Kolonii “Moje lato z Polską”

Stało się. Tegoroczna edycja Szkół Letnich odbywających się w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie” współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej dobiegła końca.

26 sierpnia uczestnicy III turnusu kolonii, polskie dzieci i młodzież z Ukrainy, powrócili do swych domów. Dzięki intensywnie spędzonemu czasowi w Tatrach i Górach Stołowych będą mogli się podzielić z rodzicami mnóstwem przeżytych wrażeń, opowiedzieć im w języku ojczystym przygody, jakich zaznali w kraju, gdzie każdy mówi tak jak oni.
Fundacja WiD dziękuje wszystkim organizacjom, z którymi miała przyjemność współpracować przy realizacji Szkół Letnich w 2016roku. Dowodem sensowności wysiłku włożonego w urzeczywistnienie tej wielopoziomowej inicjatywy są te oto słowa:
„Cieszymy się niezmiernie, że są jeszcze ludzie dobrej woli, którym nie jest obojętny los dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Ukrainy” – prezes TKPZL oddział w Czerwonogradzie Natalia Żuk, dyrektor Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. Jana Pawła II Irena Zając i uczniowie tej szkoły.
„Serdecznie dziękujemy za piękny wypoczynek” – prezes sławuckiego oddziału Związku Polaków na Ukrainie Wanda Kowal.
„Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni, głębiej poznaliśmy kulturę i historię naszych przodków. Z całego serca dziękujemy Fundacji Wolność i Demokracja, Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkim wychowawcom w Poroninie za zaproszenie, opiekę nad naszymi dziećmi i wyjątkowe atrakcje” – prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Zdołbunowie Zofia Michalewicz.
Fundacja wie, że nie ma szczerszego, a tym samym surowszego sędziego cudzych starań niźli spojrzenie dziecka. Osąd najmłodszych, którym przecież był poświęcony nasz wspólny trud, jest więc dla nas szczególnie istotny. Jaki zatem werdykt wydali nam nasi młodzi rodacy? Wystarczy spojrzeć w ich oczy.

Autor_Mariusz_Kubeł005 Autor_Mariusz_Kubeł093 Autor_Mariusz_Kubeł147 DSC_0163 Autor_Mariusz_Kubeł116 DSC_0666 DSC_0851 Autor_Mariusz_Kubeł213

Maciej Maria Jastrzębski