„Szkolne przygody Tosi i Plastusia” na scenie w Hamburgu

W sobotę 22 września 2018 r. o godz. 10:00 w holu szkolnym St. Ansgar-Schule (Bürgerweide 33, Hamburg) aktorzy Teatru Czwarte Miasto z Gdyni przedstawili bardzo ciekawy spektakl pt.: Szkolne przygody Tosi i Plastusia na podstawie książki “Plastusiowy Pamiętnik” Marii Kownackiej.

“Szkolne przygody Tosi i Plastusia” to spektakl teatralny dla najmłodszych, ale i starsi z zaciekawieniem wpatrywali się w sympatycznego ludzika, którego pamiętają ze swych dziecięcych lat. Na scenie pojawili się oczywiście Tosia i Plastuś, a także przybory z piórnika, w którym Plastuś przecież mieszkał i z którego lokatorami się przyjaźnił. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądało szkolne życie, kiedy nasze babcie nosiły fartuszki i używały do pisania stalówek. Na pytania zadawane przez aktorów ze sceny nasze maluchy żywiołowo i z wielkim zaangażowaniem odpowiadały, włączając się w spektakl. Na koniec tego interesującego spotkania można było sobie zrobić zdjęcie z aktorami i zakupić przygotowane przez aktorów Plastusie i inne pluszaki. W spektaklu trwającym 50 minut wyreżyserowanym przez Dariusza Majchrzaka wystąpiło czterech aktorów: Ola Lis, Magdalena Kurek, Dorota Sadowska i Bartłomiej Sołtysiak.

Na spektakl przybyli uczniowie z naszej Szkoły Sobotniej w Hamburgu, jak również spora grupa uczniów wraz z wychowawcami, rodzicami i ks. Rafałem Wasielewskim – dyrektorem Szkoły Kultury i Jęz. Polskiego z Hamburga. Po przeżyciu niepowtarzalnej przygody teatralnej wszyscy udali się do kaplicy szkolnej na mszę św. aby w ten sposób zakończyć dzień szkolny.

Spektakl został przygotowany z myślą o uczczeniu jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wybór tematyki dla dzieci czerpiącej z literatury rodzimej.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego wyjątkowego widowiska dla dzieci. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w ramach realizacji projektu “Pod znakiem białego orła. Wspomaganie i rozwijanie szkolnictwa polonijnego w Niemczech”.

Uczestnik