Taka historia… o Marszałku Piłsudskim

W związku ze 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego rok 2017 został ogłoszony decyzją Sejmu RP Rokiem Piłsudskiego. Wprawdzie Marszałek przyszedł na świat 5 grudnia i wtedy dopiero będzie przypadała ta rocznica, ale postanowiliśmy już dzisiaj uczcić urodziny „Dziadka” i pokazać go  w nieco innym świetle.

Wybitni ludzie mają wielkie zalety i wzniosłe wady. A jaki był Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa, w życiu codziennym?
Na przykład, czy wiecie, że: ukochany pies Marszałka wabił się… „Pies”. Pies – podobno – tak bardzo wystraszył swoim szczekaniem poetkę Kazimierę Iłłakowiczównę, że ta upadła na ziemię i udawała nieżywą przez dobrych kilka minut.
Ulubionym poetą Piłsudskiego był Juliusz Słowacki. To dzięki inicjatywie Marszałka w 1927 roku przeniesiono prochy wieszcza z paryskiego cmentarza Montmartre na Wawel.
Za najdoskonalszą rozrywkę uważał grę w szachy i stawianie pasjansa.
Lubił wyjeżdżać do ciepłych krajów. Kiedy był w Egipcie przyjaciele namawiali go, by opuścił chociaż na chwilę limuzynę i obejrzał piramidy. W końcu zrobił to i podsumował: „No tak, zupełnie jak na obrazkach”.
Pocieszając rannego żołnierza na froncie stwierdził: „Czego krzyczysz? Koledze obok głowę urwało i nie krzyczy, a tobie brak tylko nogi i taki wrzask!”.
Z okazji urodzin twórcy Państwa Polskiego przygotowaliśmy krótką wystawę „Bohater Niepodległej – Józef Piłsudski, ciekawostki i anegdoty. Wystawa on-line”. Zapraszamy do zwiedzenia wystawy! Wystarczy kliknąć.


Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.