Tłusty czwartek i bal karnawałowy w Szkole Wiedzy o Polsce w Żytomierzu

W ostatnią sobotę karnawału, 22 lutego br., odbył się bal kostiumowy, w którym uczestniczyli uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce i ich rodzice.
Najpierw jednak ukazał się kolorowy plakat zapowiadający tę karnawałową zabawę, nawiązującą do polskiej tradycji ostatków. Na bal zostali zaproszeni wszyscy – mali i duzi. Zachęcano, żeby przebrali się za postacie z polskich legend oraz z polskiej historii.
I nastał – wśród przyszłych uczestników balu – czas gorących poszukiwań odpowiedzi na pytanie: kim chciałbym być, za kogo przebrać się? Bardzo trudno było podjąć ostateczną decyzję – mam być syrenką czy królową? Królem czy rycerzem? A może toruńskim piernikarzem? Albo smokiem?
Następnie całe rodziny uczestniczyły w przygotowaniach stroju balowego.
Do poloneza – tak jak spodziewano się – stanęły pary, reprezentujące świat dawnych opowieści i bohaterów polskich dziejów. Wśród tańczących znaleźli się też goście z innych kultur – znani bohaterowie z książek lub filmów.
Bal poprowadziła Pani Wisła. Tę rolę odegrała Pani Natalia Kostecka-Iszczuk, Prezes Związku Szlachty Polskiej. Powitała uczestników karnawałowego spotkania, podziękowała za przyjęcie zaproszenia i życzyła dobrej zabawy.
Zaczęły się tańce i były konkursy, i dużo śmiechu, i radości. Wszyscy bawili się doskonale, a rodzice z dumą spoglądali na swoje pociechy i fotografowali „na pamiątkę” wszystko, co działo się.
Do zobaczenia na balu za rok.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.