Transgraniczne „Drogi do niepodległości”

30 listopada i 7 grudnia 2017 roku odbyły się dwie telekonferencje historyczno-krajoznawcze „Drogi do Niepodległości”, w których udział wzięła młodzież ze Szkoły im. Grocholskich z Uładówki i ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy. Obie były transmitowane przez Internet za pomocą programu Skype.

Uczniowie SP w Moszczenicy przedstawili prezentację multimedialną „Jak obchodzono Narodowe Święto Niepodległości od 1919 roku do dnia dzisiejszego”. Z kolei młodzież z Uładówki zapoznała ich z miejscami w Winnicy związanymi z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zaprezentowała Kuryłówkę, miejscowość, w której urodził się Ignacy Jan Paderewski. Uczniowie z Moszczenicy mogli zobaczyć też trasę objazdu historycznego zaplanowanego na 2018 rok, obejmującą: Kamieniec Podolski, Chocim, Winnicę, Kuryłówkę i Uładówkę. Sami pokazali miejsca, które uczniowie odwiedzą w Polsce: Moszczenicę, Piotrków Trybunalski, Kraków i Przemyśl.
Spotkania przeplatane były wierszami patriotycznymi i opowiadaniem anegdot związanych z osobami, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Po sumiennie wykonanej pracy uczniowie udali się na mały poczęstunek.
Telekonferencje zostały przeprowadzone w ramach programu „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej RP realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.

Mariusz Kowalewski


Projekt „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół” jest  współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”