Uczestnicy “Ja-Lider” badają polskie ślady w Gródku
Grupa tegorocznych uczestników projektu „Ja- lider” postawiła sobie za cel zbadać zabytki Gródka dotyczące dziejów Polaków.
Młodzież badała źródła historyczne: materiały archiwalne, prace doktoranckie, artykuły w czasopismach i książkach. Jednak największe zainteresowanie młodzieży wywołało spotkanie z panią Janiną Wojnowską (82 lata) i panem Jerzym Szkawronem. Te osoby zostały zaproszone przez młodych liderów do Szkoły Polskiej Gródku.
Spotkanie miało miejsce w Muzeum Szkolnym „Oświata polska na Podolu”. Przy okrągłym stole, przy herbacie płynęła miła rozmowa. Pani Janina na początku nieco krępowała się, lecz widząc szczere zainteresowanie młodzieży, poczuła się, jak w domu przy wnukach. Polską gwarą „gródecką” opowiadała kwieciście o dawnych dziejach, zwłaszcza dotyczących najstarszego kościoła w Gródku na Podolu, a mianowicie kościoła św. Anny, który został zburzony przez władzę radziecką. Pani Janina podzieliła się również legendami dotyczącymi tego kościoła, a także o św. Antonim oraz o studni św Anny.
Młodzież słuchała z wielkim zainteresowaniem opowiadań starszej pani, a gdy ona zaśpiewała po polsku piosenkę ze swoich młodych lat – słuchacze głośnymi oklaskami dziękowali jej piękne wystąpienie.
Pan Jerzy Szkawron opowiadał młodzieży o dziejach dotyczących obrazu św Antoniego z Padwy, który od dawna słynął z cudów uzdrowienia. Jak okazało się, to właśnie kuzyn jego dziadka wyciął popiersię św. Antoniego z dzieciątkiem Jezus na rękach i ukrywszy go pod odzieżą wyniósł z kościoła. W taki sposób obraz św Antoniego został ocalony przed władzami radzieckimi podczas niszczenia kościoła.
Po spotkaniu młodzi liderzy razem z instruktorami opracowali scenariusz przedstawienia o kościele św Anny. Również zorganizowali szkolenia dla uczniów klas 5-10, podczas których dekorowano obrazki z wizerunkiem św. Anny, robiono magnesiki z wizerunkami świętych oraz zdjęciami kościołów.
29 września w kościele pw. św.Stanisława biskupa i męczennika w Gródku liderzy, uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej wspólnie uczestniczyli we mszy świętej o godzinie 12-00.
Po mszy zostało pokazane przedstawienie legendy o studni św Anny. Młodzi artyści (uczniowie Szkoły Polskiej) tak zachwycili publiczność, że otrzymali gorące brawa podczas przedstawienia i po jego ukończeniu, więc łatwo im było nakłonić mieszkańców Gródka do kupna dewocjonaliów. Zebrane pieniądze (ponad 4 tysięcy hrywien) zostały przeznaczone na odnowę studni św Anny.
Uczestnicy projektu „Ja – lider” z Gródka z instruktorem panią Antoniną Liczniarowską spisali się na medal.
Projekt „Ja-lider” – obóz edukacyjny dla animatorów środowisk polskich za granicą objęty wsparciem fundacji Wolność i Demokracja oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej RP.
Wicedyrektor Szkoły Polskiej w Gródku p. Irena Pierszchajło,