Wymiana szkolna SP nr 143 Warszawa – Szkoła Średnia nr 24 Lwów

W dniach 23-27 września 2019r. w Szkole Podstawowej nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie  w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja   „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół” mieliśmy przyjemność gościć uczniów i nauczycieli ze Szkoły Średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie.

 Był to tydzień obfitujący w ciekawe wydarzenia, trzy pierwsze dni spędziliśmy w Warszawie. 23 września zorganizowaliśmy dla naszych gości koncert oraz wieczór degustacji polskich potraw. Wieczór muzyki i poezji polskiej był okazją do lepszego poznania się i integracji z nauczycielami i uczniami ze Lwowa. 

Przez kolejne dni realizowaliśmy w szkole projekt ,,Opowiem Ci o Polsce”.  Pracując w grupach, uczniowie mieli za zadanie zaprezentowanie sylwetek znanych Polaków: muzyków, noblistów, pisarzy, postaci historycznych czy też malarzy. W środę przeprowadziliśmy prezentację i ewaluację projektów, uczniowie otrzymali drobne upominki i dyplomy za wykonanie plakatów i pracę zespołową. 

 Podczas gier miejskich na Starym Mieście i Saskiej Kępie, lepiej poznaliśmy nasze miasto i najbliższą okolicę. W trakcie gry na Starówce poznawaliśmy nazwy ulic, kamienic i mieszkańców dawnej Warszawy. Sprawdzaliśmy też kto najszybciej wbiegnie po Kamiennych Schodkach oraz ile gołębi wyrzeźbionych jest na słynnej kamienicy ,,Pod Gołębiami”. Po wykonaniu wszystkich zadań, udaliśmy się w nagrodę do pijalni EWedel na degustację czekolady!

 Nasi uczniowie mieli również okazję do wykazania się talentem kulinarnym. Wszystko za sprawą warsztatów piernikowych, które miały na celu przybliżenie tradycji oraz historii związanej z pieczeniem świątecznych pierników.

 Czwartek i piątek spędziliśmy ze smokiem wawelskim w Krakowie. Wszyscy zakochaliśmy się w tym pięknym mieście i jego historii. Najważniejsze jednak są nowe przyjaźnie. Nie możemy doczekać się wiosennego wyjazdu do pięknego Lwowa, a na razie muszą wystarczyć nam maile i wideo rozmowy.

Wymiana szkolna została zrealizowana w ramach projektu  Fundacji Wolność i Demokracja „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej  w ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.

 

kl

dav

dav

dav

dav