Uroczyste obchody Dnia Niepodległości Polski z uwzględnieniem polskich tradycji w Krasiłowie

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.

W dniu 10 października Polskim Kulturalno-Oświatowym Stowarzyszeniem miasta Krasiłowa oraz Polską Sobotnią Szkołą były zorganizowane uroczyste obchody Dnia Niepodległości, w ramach projektu „DLA NIEPODLEGŁOŚCI” realizowanego przez   Fundację „Wolność i Demokracja.

Wszystkim obecnym zostało jednocześnie zaprezentowane Polskie Stoisko Narodowe, na którym goście mogli zapoznać się z historią i tradycją polską, a także wziąć udział w warsztatach, konkursach oraz innych atrakcjach dla dzieci i młodzieży. Zabrzmiały polskie pieśni patriotyczne,  młodzież przygotowała rysunki poświęcone 100-leciu odzyskania Niepodległości, każdy otrzymał kokardę narodową i polską flagę. Mieszkańcom miasta zaprezentowano Polskie książki, które były przekazane w Bibliotekę Krasiłowa przez Konsulat w Winnicy. Podczas zabawy poznaliśmy symbole narodowe, powtórzyliśmy wiadomości geograficzne o Polsce i stworzyliśmy jej plastyczną mapę oraz nauczymy się tańczyć poloneza. Nie brakowało emocji i dobrej zabawy. Przygotowano również słodki poczęstunek dla gości, składający się z polskich słodyczy.

 

Dofinansowanie uroczystych obchodów Dnia Niepodległości Polski i 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z uwzględnieniem polskich tradycji realizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja „DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja”.  

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021