Uroczystości z Okazji Dnia Flagi RP, Dnia Polonii i Polaków za Granicą, oraz 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kijowie.

III RAJDOCROSS SAMOCHODOWY ?? POLAKÓW KIJOWA
W czwartym dniu maja, po triadzie ważnych świąt polskiego kalendarza, na ulicach stolicy Ukrainy pojawiły się samochody ozdobione powiewającymi biało-czerwonymi chorągiewkami.
Ponad 80. zarejestrowanych uczestników, w tym dzieci, młodzież, osoby starsze z różnych polskich organizacji Kijowa zrzeszonych w Związku Polaków Ukrainy i Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie połączyli się w jedną wspólnotę, aby razem uczcić Dzień Flagi, Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz 230 rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W przedsięwzięciu wzięło udział 28 samochodów przystrojonych w kolory flagi narodowej – symbol łączący i jednoczący naszych rodaków – z obsadą liczącą 50 osób. Ponad 30 osób wzięło udział w akcji pieszo i na elektrycznych hulajnogach.
 Akcję rozpoczęto pod Konsulatem RP w Kijowie, gdzie przedsięwzięcie otworzyli Prezes Związku Polaków Ukrainy Antoni Stefanowicz oraz Radca Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie Jacek Gocłowski.
Stąd uczestnicy przejechali świątecznie udekorowanymi samochodami ulicami stolicy składając symboliczny hołd wybitnym Polakom, czyj los związany był z Kijowem.
Inicjatorami akcji po raz drugi wystąpiła grupa aktywistów kijowskich polskich organizacji Związku Polaków Ukrainy „Pomocna dłoń”, do której weszli:
? Stowarzyszenie Miłośników Języka i Kultury Polskiej „Polanie znad Dniepru”
? Organizacja Społeczna „Dom Polonia w Kijowie”
? Kijowska Polska Młodzieżowa Asocjacja „Młodzi i kreatywni”
? Spółka „Białego Orła”
? Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Ukrainie im. prof. Anatola Święcickiego
W Akcji udział wzięli także członkowie Kijowskiego Narodowościowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków “ZGODA”, KPKO Stowarzyszenia im. A. Mickiewicza, „Wspólnej Przestrzeni Polskości”, Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie oraz niepowiązani z żadną z organizacji miłośnicy kultury polskiej.
 W finale akcji w przytulnym dworku przy siedzibie ZPU do uczestników z wyrazami podziękowania i jednomyślności zwrócił się dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski, który wraz z redaktorem RADIA WNET Pawłem Bobołowiczem również przeszedł szlakiem Rajdu w grupie pieszej. Słowa podziękowania wyraziła też Lesia Jermak – główny organizator Akcji, podkreślając, że frekwencja w tym roku prześcignęła najśmielsze oczekiwania.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe podziękowania za udział i w finale odśpiewali razem polską pieśń powstańczą Marsz Czachowskiego, znaną również jako Marsz Polonii.
Autor :
 Zapraszamy do obejrzenia reportażu

https://www.facebook.com/watch/?v=922450121927377

Działanie realizowane w ramach projektu “Dla NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja” realizowanego przez Fundacje Wolność i Demokracja.

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granica 2021.