Urodziny Niepodległej w Połtawie

13 listopada br. w Związku Polaków Połtawszczyzny “Polonia” na Ukrainie odbyła się uroczystość poświęcona 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Była to uroczystość niezwykła, bowiem mieliśmy  zaszczyt gościć Pana Roberta Czyżewskiego, dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie wraz z małżonką. Pan Robert Czyżewski, historyk z zawodu, pasji i powołania, wygłosił  wykład na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości odwołując się nie tylko do istotnych faktów  historycznych,  ale i sięgając do przykładów z polskiej literatury i malarstwa. Po wykładzie Pan Czyżewski przekazał na ręce Pani Heleny Andrzejewskiej, prezes połtawskiej “Polonii”,   prezenty w postaci książek i gier planszowych.

Po występie recytatorskim najmłodszych uczniów, Pani Monika Lotosz, nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy dydaktycznej przez ORPEG, ogłosiła wyniki konkursów przeprowadzonych w przededniu Święta Niepodległości. W grupie dzieci odbył się konkurs na najpiękniejszy “Latawiec niepodległościowy”. Latawce były przygotowane  podczas warsztatów modelarskich przeprowadznych w siedzibie “Polonii”. W grupach językowych na poziomie A2 i B1 został  przeprowadzony natomiast konkurs  historyczny “Niepodległość i Pamięć”.

W ramach obchodów Dnia Niepodległości przygotowano także stoisko niepodległościowe z materiałami przesłanymi przez Fundację Wolność i Demokracja oraz wydrukowano pięknie opracowane przez Fundację śpiewniki “Polskie pieśni patriotyczne”. Nie można nie wspomnieć o królujących tego dnia przysmakach. Biało – czerwony tort, rogale świętomarcińskie i bigos – były przepyszne!

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja: “Dla Niepodległości  – kontynuacja”.

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rade Ministrów w ramach konkursu: “Polonia i Polacy za granicą 2021”.

Informację przygotowała Monika Lotosz – nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy dydaktycznej przez ORPEG