VIII Konkurs Polskiej Poezji Śpiewanej „Śpiewamy dla Niepodległej” za nami

16 listopada, w sobotę, na scenie Domu Kultury „Proswita” w Kowlu po odśpiewaniu hymnów gości powitał prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Anatol Herka. Życzenia Polakom złożyli konsul Rzeczpospolitej Polskiej z Łucka p. Teresa Chruszcz, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie p. Emilia Chmielowa, zastępca mera miasta p. Igor Prokopiv oraz goście z Polski: p. Ewelina Nowosad z Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia z Chełma i p. Tadeusz Miciuła reprezentujący Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych z Lublina. Na uroczystości obecni byli  także ks. kanonik Jan Buras z Centrum Integracji w Zamłyniu i o. franciszkanin Aleksander Lukaszczuk z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Orkiestra kameralna Kwinta pod dyrekcją Tatiany Korniwej wykonała utwór „Ave Maria”, „Arię Jezusa” z rock opery „Jesus Christ Superstar” i kompozycję jazzową „Boogie” Masona. Uczniowie Szkoły Polskiej z Kowla recytowali wiersze patriotyczne. Na wiolonczeli grała Olga Stolarczuk, na pianinie Wiktoria Waszczuk, na bajanie Iwan Daneluk, na fortepianie Wiktoria Jots-Hołodko, która wykonała „Walc” Fryderyka Chopina.

Krótkie warsztaty dla wykonawców poprowadziła Karolina Niepogodzińska, piosenkarka z Wrocławia. W przerwie, w której jury konkursu naradzało się nad przyznaniem miejsc i wyróżnień, artystka wystąpiła z minikonceretem złożonym z piosenek polskich i angielskich. Zaśpiewała m.in. utwór „Rebeka” z repertuaru Ewy Demarczyk, czarnej damy polskiej piosenki. Karolinie Niepogodzińskiej towarzyszyli na gitarze i ukulele Olek Paszkowski i na fortepianie Oksana Finkewycz.

W konkursie wzięli udział soliści z Beresteczka, Lubomla, Równego, Łucka i Tarnopola. Gospodarze wystawili liczną reprezentację starszych i młodszych solistów. Z Beresteczka wystąpił także zespół Wodohraj. Wykonawcy zaprezentowali łącznie 28 piosenek.

Jury konkursu, w którym zasiedli goście z Polski: Piotr Kościński, przewodniczący, Elżbieta Ulewicz, Jan Chmura, Bogdan Korniluk i Stanisław Sawosz, wysoko oceniło poziom wykonawców koncertu i konkursu. Podziękowało solistom i osobom grającym na instrumentach za wysiłek włożony w przygotowanie piosenek konkursowych.

I nagrodę  jury przyznało Bogdanowi Makogonowi z Równego za piosenkę „Z dymem pożarów”, II miejsce także Bogdanowi Makogonowi za piosenkę „Mamo, ty czuwałaś”, III miejsce – Annie Rabczuk z Kowla za piosenkę „Czas nie będzie na nas czekał”. Wyróżnienia otrzymali: zespół Wodohraj za piosenkę „Barka”, Anastazja Sacharuk z Lubomla za piosenkę „Co z nami będzie” i Olga Rudyk z Kowla za piosenkę „Matko moja, ty wiesz”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody i upominki ufundowane przez Konsulat Rzeczpospolitej w Łucku, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia z Chełma oraz Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych z Lublina. Także Szkoła Polska w Kowlu dostała prezent – obydwa towarzystwa przekazały jej książki z literatury polskiej, podręczniki i pomoce naukowe.

Na zakończenie wszyscy spotkali się w restauracji Kowel, aby posilić się i porozmawiać o zakończonym konkursie i snuć plany na najbliższą przyszłość.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Dla Niepodległości” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Autor: Anatolij Herka, prezes TKP w Kowlu