Warsztaty teatralne dla polskich dzieci w Niemczech

8 grudnia 2017 roku dziecięca grupa teatralna Teatrzaki, działająca przy Katolickim Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, wzięła udział w warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez pana Krzysztofa Bochenka, aktora Teatru Bagatela, i panią Dorotę Korbacz-Bochenek, aktorkę Teatru Cracovia. Warsztaty zostały podzielone na 4 etapy i trwały 3 godziny.

W pierwszej części aktorzy wraz z dziećmi zgłębiali czysto teoretyczne zagadnienia dotyczące teatru. Uczestnicy warsztatów poznawali takie pojęcia jak aktor, reżyser, scenarzysta, inspicjent, sufler, kostiumolog, bileter, oświetleniowiec. Po krótce omówiono zakres obowiązków poszczególnych osób, bez których sztuka teatralna nie mogłaby powstać.
Druga część warsztatów była rozgrzewką dykcyjną. Zespół Teatrzaki, który doskonale wie, że wyraźne mówienie to efekt ćwiczeń i rozgrzania wszystkich narządów mowy, mógł nauczyć się od doświadczonych aktorów technik, których do tej pory jeszcze nie znał. Oprócz ćwiczeń rozgrzewających język, policzki i żuchwę, prowadzący pokazali młodym adeptom sztuki teatralnej kilka prostych ćwiczeń logopedycznych wspomagających wyraźną wymowę.
W części trzeciej przyszedł czas na rozgrzewkę pantomimiczną, czyli poznawanie świadomości własnego ciała poprzez pantomimę i taniec. Przy akompaniamencie gitary dzieci próbowały odgrywać konkretne sytuacje tylko za pomocą ruchu, mowy ciała oraz gestów.
Ostatnia część warsztatów została w całości przeznaczona na pracę nad przygotowywanym obecnie przez Teatrzaki spektaklem pt. „Wokół lokomotywy Juliana Tuwima. Przedstawienie opiera się na tekstach Juliana Tuwima, wplecionych w zabawny scenariusz.
Prowadzący warsztaty dawali dzieciom wskazówki, w jaki sposób, wykorzystując poznane umiejętności dykcyjne i pantomimiczne, ożywić grę aktorską i wejść w jak najlepszy kontakt z widzem.
Warsztaty zakończone zostały pamiątkowym zdjęciem.
Zadanie zostało współrealizowane wraz z Fundacją Wolność i Demokracja w ramach projektu ,,Pod znakiem białego Orła” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku.