Wieczór poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Odessie (Ukraina)

Wieczór odbył się z okazji 65. rocznicy śmierci poety.

Myślę, że po to są wiersze,

ich ruch ku sercu człowieka,

by szerzej szła, coraz szerzej

przez kontynenty jutrzenka…

Konstanty Ildefons Gałczyński, Pieśni

9 grudnia 2018 roku w sali Biblioteki Publicznej im. Mychajła Hruszewskiego w Odessie po raz siódmy w tym roku zebrali się miłośnicy polskiej poezji. Tym razem, by uczcić pamięć subtelnego liryka, władcy wyobraźni i mistrza absurdalnego humoru, którego najzręczniejsze utwory od dziesięcioleci nie blakną – Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (1905-1953). 6 grudnia 2018 roku minęło 65 lat od jego śmierci.
Fenomen Gałczyńskiego wyrasta na przecięciu czy na uboczu dwóch głównych nurtów poezji dwudziestolecia międzywojennego, nurtu klasycyzującego i szeroko pojętej awangardy. Wykorzystując twórczo zdobycze „Skamandra”, futuryzmu, kubizmu, surrealizmu, przynależąc czas jakiś do „Kwadrygi”, nie opowiedział się za żadnym skrzydłem, nie podpisał pod żadną teorią czy programem; wybrał pozycję libero, cygana, trubadura, który służy wszystkim i nikomu, a komu zależy naprawdę jedynie na dwóch rzeczach: „by zarobić ździebełko na bułeczkę i masełko” oraz na tym, by znaleźć drogę do szerokiej publiczności, sycić, opromieniać życie poezją.
Z życiorysem Gałczyńskiego zapoznał zebranych organizator cyklu imprez poetyckich, lektor Centrum Kultury Polskiej, wykładowca Ukraińsko-Polskiego Instytutu Politechniki Odeskiej Denis Majdaniuk. Twórczość poety zaprezentowana została przez członków Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie.
Odessyjczycy nie tylko recytowali wiersze Gałczyńskiego, ale wysłuchali „Dedykacji” z poematu „Niobe” w wykonaniu autora, nagranej w Polskim Radiu w 1951 roku oraz obejrzeli fragment spektaklu „Zielona Gęś” Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej. Uśmiech na twarzach wzbudził filmik z cudowną recytacją wiersza „Strasna zaba” w wykonaniu wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak.
Z wywiadu Anny Arno, biografki poety, uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że miał wiele różnych twarzy i by lepiej zapoznać się z jego biografią, warto przeczytać książkę jej autorstwa „Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta”. Na koniec wysłuchali piosenek do wierszy Gałczyńskiego śpiewanych przez Annę German, Grzegorza Turnaua, Marka Grechutę, Marka Jackowskiego i Annę Marię Jopek.
Wieczór zaszczycili swoją obecnością goście honorowi: konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie Aleksandr Białowiejski oraz przewodnicząca Komitetu ds. Kultury przy gubernatorze obwodu odeskiego Łarysa Kozłowska.
Ostatnie w tym roku poetyckie wydarzenie – Śnieżne Święta odbędzie się w niedzielę, 16 grudnia, o godz. 11 w Muzeum Historii Lokalnej. Wszystkich chętnych zapraszamy.

Denis Majdaniuk

 

Zdjęcia: WitalijPopow

Wieczór poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego został zrealizowany dzięki udziałowi Szkoły Sobotnio-Niedzielnej działającej przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie w projekcie „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie”, który jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.