Wieczory polskiej poezji w odeskiej bibliotece

W sobotę  2 lutego 2019 członkowie Stowarzyszenia Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie  rozpoczęli – jak w dobrym serialu – drugi sezon wieczorów poetyckich. Ponownie zawitali w gościnne progi Biblioteki Publicznej  im. Mychajła Hruszewskiego.

Tym razem bohaterem wieczoru był Kazimierz Wierzyński, wybitny polski poeta, prozaik, eseista, członek grupy poetyckiej Skamander. Przed wojną współpracownik „Wiadomości Literackich”, redaktor „Kultury” – tygodnika społeczno-literackiego, recenzent literacki i teatralny „Gazety Polskiej”. Członek Polskiej Akademii Literatury.  W roku 2019 mija 125. rocznica jego  urodzin oraz 50. rocznica śmierci.

Dla wszystkich uczestników był to wieczór niezapomnianych przeżyć. Szczególne podziękowania należą się panu Denisowi Majdaniukowi, głównemu organizatorowi, za jego trud i wysiłek.

W wydarzeniu wziął również udział konsul RP w Odessie pan Sebastian Zagdański, który wierszem „Sen mara” przyłączył się do czytających poezję.

Zdjęcia Waleria Anisimowa

Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie jest beneficjentem projektu  „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie”, współfinansowanego przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.