Winnica: Dziecięcy Uniwersytet „Polonia”


W dniach 6-19 czerwca najmłodsi studenci z Winnicy uczestniczyli w zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu „Polonia”.

Uniwersytet Dziecięcy „Polonia” został zorganizowany przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”. Do udziału zaproszono dzieci w wieku 7-8 lat. Celem letnich zajęć była poprawa znajomości języka polskiego oraz bliższe poznanie Polski, jej kultury oraz tradycji.
Zajęcia rozpoczynały się od godz. 10. Do godz. 13 dzieci uczyły się gramatyki. Po 15-minutowej przerwie, w trakcie której mogły się napić herbaty, soku oraz poczęstować się słodyczami, czas poświęcano na gry i naukę polskich piosenek. Jest to dobry sposób na rozwijanie pamięci, mowy oraz poprawę koncentracji. Mimo młodego wieku dzieci wykazywały chęć nauki polskiego oraz zainteresowanie wszystkim, co się oprócz nauki odbywało. A działo się bardzo wiele.
Dzieci odwiedziły Uniwersalną Bibliotekę Naukową im. K. А. Timiriazewa, gdzie obejrzały ciekawe zbiory: rzadkie książki, wydania jubileuszowe i starodruki – jedne ozdobione złotem, inne miniaturowych rozmiarów. Szczególnie zainteresowała je książka, którą sto lat temu otrzymała jedna z uczennic gimnazjum winnickiego, jako nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce. Było to jedno z pierwszych wydań powieści poetyckiej „Maria” Antoniego Malczewskiego. Na koniec dzieciom pokazano pokój zabaw oraz symbol biblioteki – żywego żółwika, który bardzo się wszystkim spodobał.
Młodzi uczniowie uczestniczyli też w rozpoczęciu egzaminu pisemnego z języka polskiego, jaki w tym dniu zorganizował Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (Polska) dla przyszłych studentów UJK. Dzieci zaśpiewały kilka piosenek, aby wesprzeć swoich starszych kolegów. Na spotkaniu była obecna pani konsul Urszula Filipkowska, która życzyła starszym uczniom połamania piór na egzaminie, a młodszym – przyjemnego wypoczynku wakacyjnego i owocnej nauki w przyszłym roku szkolnym.
W ramach zajęć Dziecięcego Uniwersytetu „Polonia” odbywały się warsztaty, m.in. z robienia ramek do zdjęć oraz plastyczne, na których uczniowie poznali technikę dekupażu. Przy jej użyciu własnoręcznie zdobili wazony. Praca polegała na naklejeniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wazonu wzoru wyciętego z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru, tak aby nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Wyglądał jak namalowany, dzięki temu dzieci mogły pokazać pięknie ozdobione prezenty swoim rodzicom. Pomogła nam w tym prawdziwa mistrzyni w swym fachu, pani  Walentyna  Szeremeta, za co jej serdecznie dziękujemy.
16 czerwca odbył się drugi występ naszych młodych „studentów”. W Centrum Kultury Mniejszości Narodowych obwodu winnickiego zaśpiewali kilka polskich piosenek przed gośćmi z Polski.
Na zakończenia nauki dzieci otrzymały dyplomy, prezenty oraz piękne książki z wierszami polskich poetów.
Letnia dziecięca szkoła języka polskiego daje nie tylko wiedzę, ale także radość. Uczniowie w prawdziwie rodzinnej atmosferze zgłębiają znajomość języka polskiego, dowiadują się wielu nowych rzeczy. Wszystkie dzieci były zadowolone i w dobrym humorze rozpoczęły wakacje.
Chcielibyśmy podziękować za pracę z małymi uczniami naszym świetnym wykładowcom: pani Marii Kozyrskiej-Mazur, pani Marynie Balzan, pani Ilonie Perun, pani Tetianie Kolesnyk. A także młodym wolontariuszkom Aleksandrze Оlijnyk, Ewelinie Mazur oraz Natalii Swyrydiuk. Wszyscy starali się nie tylko nauczyć dzieci języka polskiego, ale przede wszystkim zainteresować nim i wzbudzić miłość do niego.

Natalia Swyrydiuk,  Centrum Rozwoju i Partnerstwa  „Polonia”


Szkoły Letnie na Ukrainie są organizowanego w ramach projektu  „Biało – czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską w Polsce na Ukrainie” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku.