Współpraca polskich organizacji w Krasiłowie

1902_krasilow_thumb_medium311_

Współpraca polskich organizacji na Ukrainie przynosi wspaniałe owoce. Jednym z miast, w którym wspierane przez naszą Fundację organizacje rozwijają się poprzez taką współpracę, jest Krasiłów. 

Latem ubiegłego roku prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia miasta Krasiłowa Rusłan Garnyk zorganizował w swoim mieście pokaz wystawy „Za waszą i naszą wolność. Sojusz Piłsudski-Petlura 1920”. Ekspozycja cieszyła się wielkim zainteresowaniem, w efekcie nawiązano stałą współpracę z krasiłowską Biblioteką Rejonową. Odtąd na półkach biblioteki stale gości świeży numer gazety „Słowo polskie”, a czytelnicy często sięgają także po książki w języku polskim. Dzięki wspópracy z krasiłowską organizacją biblioteka wygrała konkurs grantowy „Ukraina to Europa!”.
Stowarzyszenie podjęło także współpracę z miejscową gazetą rejonową, gdzie krasiłowscy Polacy comiesięcznie publikują artykuły na temat polskiej kultury, historii, tradycji i wiary katolickiej, a także zamieszczają informacje związane z polskością.
Przy krasiłowskiej organizacji działa Punkt Nauczania, w którym języka polskiego, historii i kultury uczy się 27 dzieci. Działalność szkoły aktywnie wspiera polska Fundacja Wolność i Demokracja. Były już konsul Damian Ciarciński podarował dzieciom książki, które znacznie powiększyły zbiory biblioteki szkolnej.
Krasiłowscy Polacy wzięli pod swoją opiekę pomnik bohaterów powstania styczniowego, który znajduje się na terenie rejonu krasiłowskiego we wsi Salicha Wielka.

Słowo Polskie

Przeczytaj artykuł

1902_garnyk-2 1902_garnyk-4 1902_garnyk-6 1902_garnyk-12 1902_garnyk-5

„Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą”

godlo_z podpisem