Wyniki I etapu IV Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą

I etap IV Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2019/2020 „W drodze do Niepodległości” odbył się w 25. szkolnych komisjach egzaminacyjnych w 10 krajach!!!
W dniach 15 i 16 listopada 2019 roku młodzież polskiego pochodzenia w wieku licealnym przystąpiła do egzaminu pisemnego Olimpiady Historii Polski na Ukrainie: w Chmielnickim, Kijowie, we Lwowie, w Łucku, Równem, Winnicy, Żytomierzu, Odessie, Kropywnyckim i Krzywym Rogu; na Białorusi: w Grodnie, Mińsku, Berezie, na Litwie w Wilnie; w Niemczech: w Berlinie, Monachium, Norymberdze i Remseck; w Austrii w Wiedniu; Holandii w Hadze; Belgii w Antwerpii i Mons; Norwegii w Oslo; we Francji w Paryżu oraz w Grecji w Atenach. Ponad 300 osób zmierzyło się z pytaniami z zakresu historii Polski od Piastów do współczesności. Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na polskie uniwersytety państwowe: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Dodatkowo dla uczestników III etapu przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym kilkudniowy pobyt w Polsce.

Do II etapu Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2019/2020 „W drodze do Niepodległości” zostało zakwalifikowanych 89 osób.

Lista osób zakwalifikowanych do II etapu Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2019/2020 „W drodze do Niepodległości”:

Lp. Kraj Miasto Dane placówki Kod Wynik Imię i Nazwisko (ucznia)
1 Ukraina Chmielnicki Centrum Kultur Polskiej w Połonnem UCh51 finalista III OHP Anna Gliwinska
2 Ukraina Kropywnycki Polską Szkołą Sobotnią przy Stowarzyszeniu “POLONIA” im. K. Szymanowskiego w Kropywnyckim, UKi5 finalista III OHP Agłaja Zubryczewa
3 Ukraina Odessa Szkoła sobotnio-niedzielna przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie, UO10 finalista III OHP Kateryna Voznychka
4 Ukraina Żytomierz Ośrodek Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu UZ5 finalista III OHP Świętosław Żdaniuk
5 Grecja Ateny Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach GA2 36   Szymon Kozłowski
6 Niemcy Remseck Szkoła Polskaprzy Konsulacie Generalnym RP w Monachium z siedzibą w Remseck NR1 36 Michał Adam Bujak
7 Ukraina Równe Kulturalno-oświatowe centrum im.T.Czackiego UR5 35 Władysław Bojko
8 Grecja Ateny Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach GA1 34   Daniel Jankowski
9 Holandia Haga Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Hadze, HH4 33 Stanisław Perkowski
10 Ukraina Lwów Szkoła średnia nr 10 im.sw. Marii Magdaleny we Lwowie, UL9 33 Marcin Szarybury
11 Litwa Wilno Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie LW1 33 Gabriela Wojniłło, IVB
12 Białoruś Bereza Państwowy Urząd Oświaty “Strihińska średnia szkoła” agromiasteczko Strihiń rejon bereski obwód brzeski Białoruś ul.Szkolnaja d.8 BB1 32 Paweł Harmatny
13 Ukraina Kijów Dom Polski w Kijowie UK2 32 Brajko Aleksandra
14 Ukraina Kijów Polska Sobotnia Szkoła w Kijowie przy ZPU UK4 32 Paweł Ladońko
15 Ukraina Kropywnycki Polską Szkołą Sobotnią przy Stowarzyszeniu “POLONIA” im. K. Szymanowskiego w Kropywnyckim, UKi2 32 Katarzyna Kołesnyk
16 Ukraina Lwów Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku UL1 32 Danuta Grabowska
17 Ukraina Lwów Szkoła średnia nr 10 im.sw. Marii Magdaleny we Lwowie, UL12 32 Paweł Derkacz
18 Grecja Ateny Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach GA3 31   Patryk Świnoga
19 Białoruś Bereza Państwowy Urząd Oświaty “Strihińska średnia szkoła” agromiasteczko Strihiń rejon bereski obwód brzeski Białoruś ul.Szkolnaja d.8 BB2 31 Margarita Ciuszkiewicz
20 Niemcy Berlin Szkoła Polska przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie NB9 31 Aleksander Szwarc
21 Ukraina Lwów Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku UL2 31 Taisa Strużańska
22 Ukraina Lwów Szkoła średnia nr 10 im.sw. Marii Magdaleny we Lwowie, UL5 31 Weronika Kamilia Sosnowska
23 Ukraina Odessa Szkoła sobotnio-niedzielna przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie, UO3 31 Artem Andrieiev
24 Ukraina Łuck SKP im. E. Felińskiej na Wołyniu, Łuck, UŁ6 30 Yaroslav Andriichuk
25 Belgia Mons Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Brukseli; BeM5 30 Krystian Pikul
26 Belgia Mons Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Brukseli; BeM2 30 Mateusz Przybylski
27 Austria Wiedeń Szkoła Polska im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, AW2 30 Marta Czaplińska
28 Austria Wiedeń Szkoła Polska im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, AW5 30 Rafał Dąbek
29 Litwa Wilno Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie LW3 30 Natalia Urbanowicz, IVB
30 Ukraina Chmielnicki Polska Szkoła Sobotnia przy ZNP UCh13 29 Anastasiia Serdeha
31 Ukraina Chmielnicki Polskie Stowarzyszenie w Storozyncu UCh45 29 Edgar Zaworotny
32 Ukraina Chmielnicki Polska Szkoła Sobotnia przy ZNP UCh19 29 Roman Zdybel
33 Ukraina Lwów Szkoła średnia nr 10 im.sw. Marii Magdaleny we Lwowie, UL6 29 Aleksandr- Hubert Targoński
34 Ukraina Lwów Centrum Kulturalno- Oświatowe „Orzeł Biały” UL14 29 Maksym Marmulak
35 Francja Paryż Nazwa i adres placówki: Szkoła Polska im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu FP2 29 Daniel Szczepański
36 Litwa Wilno Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie LW14 29 Agata Bruzgul, IVC
37 Litwa Wilno Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie LW11 29 Agnė Skubilovaitė, IID
38 Litwa Wilno Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie LW2 29 Anna Kamila Samakalowa, IVB
39 Ukraina Winnica Szkoła-Liceum Nr 7,  ul. Gorodeckiego 21,  Winnica UW2 29 Jana Zaremba
40 Belgia Antwerpia SPK im gen Maczka Antwerpia BeA1 28 Nicole Borecki
41 Ukraina Chmielnicki Polskie Stowarzyszenie w Storozyncu UCh46 28 Daniel Mocak
42 Belgia Mons Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Brukseli; Rue Soleil 1D5, 7010 Shape Belgia BeM4 28 Kacper Popiołek
43 Austria Wiedeń Szkoła Polska im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, Promenadeweg 3, 1230 Wiedeń, Austria AW4 28 Maciej Czapliński
44 Ukraina Winnica Szkoła-Liceum Nr 7,  ul. Gorodeckiego 21,  Winnica UW3 28 Diana Marceniuk
45 Ukraina Chmielnicki Polska Szkoła Sobotnia przy ZNP UCh11 27 Elżbieta Fedorets
46 Ukraina Chmielnicki Polska Szkoła Sobotnia przy ZNP UCh18 27 Wiktoria Basista
47 Ukraina Lwów Polska sobotnia szkoła im. Mikołaja Reja w Żydaczowie UL32 27 Bożena Kacedan
48 Ukraina Lwów Szkoła średnia nr 10 im.sw. Marii Magdaleny we Lwowie, UL7 27 Marian-Dominik Bereza
49 Ukraina Lwów Centrum Kulturalno- Oświatowe „Orzeł Biały” UL16 27 Weronika Myśko
50 Ukraina Łuck SKP im. E. Felińskiej na Wołyniu, Łuck, UŁ2 27 Krystyna Piweń
51 Ukraina Łuck SKP im. E. Felińskiej na Wołyniu, Łuck, UŁ1 27 Sofia Plaszko
52 Ukraina Odessa Szkoła nr 121 z nauczaniem języka polskiego w Odessie UO2 27 Jana Gricenko
53 Litwa Wilno Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie LW15 27 Jakub Karasiuk IIIC
54 Ukraina Winnica Szkoła-Liceum Nr 7,  ul. Gorodeckiego 21,  Winnica UW22 27 Bohdana Dyrenko
55 Belgia Antwerpia SPK im gen Maczka Antwerpia BeA2 26 Wiktor Giedroyc-Juraha
56 Ukraina Chmielnicki Polska Szkoła Sobotnia przy ZNP UCh16 26 Krystyna Zdybel
57 Ukraina Chmielnicki Polsko-Ukraińskie Centrum UCh23 26 Olga Smyk
58 Ukraina Kijów Polska Sobotnia Szkoła w Kijowie przy ZPU UK13 26 Bogdana Wasylewa
59 Ukraina Kropywnycki Polską Szkołą Sobotnią przy Stowarzyszeniu “POLONIA” im. K. Szymanowskiego w Kropywnyckim, UKi1 26 Iwan Kowalow
60 Ukraina Lwów Polska Sobotnia Szkoła im.Jana Pawła II przy Сentrum Oświaty pozaszkolnej w Samborze UL33 26 Krystyna Prendkiewicz
61 Białoruś Mińsk ZPB w Mińsku BM1 26 Dziwejkus Nikita
62 Niemcy Monachium Szkoła Polska im. Tadeusza Chciuka-Celta przy konsulacie generalnym w Monachium NM3 26 Jan Szymański
63 Niemcy Norymberga Szkoła Polska przy Konsulacie Generalnym RP w Monachium z siedzibą w Norymberdze NN7 26 Katarzyna Andrzelika Mazur
64 Ukraina Odessa Szkoła nr 121 z nauczaniem języka polskiego w Odessie UO1 26 Aleksy Gorczyński
65 Ukraina Odessa Szkoła sobotnio-niedzielna przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie, UO4 26 Olha Luhovska
66 Ukraina Żytomierz Sobotnia Szkoła nauczania Języka Polskiego, Historii i Kultury UZ11 26 Antoni Gonczaruk
67 Ukraina Żytomierz Sobotnia Szkoła nauczania Języka Polskiego, Historii i Kultury UZ10 26 Walenty Koziński
68 Ukraina Chmielnicki Polsko-Ukraińskie Centrum UCh27 25 Maryna Podolska
69 Białoruś Grodno Nazwa i adres placówki: Polska Szkoła Społeczna im. Króla Stefana Batorego Przy ZPB w Grodnie BG8 25 Agnieszka Komincz
70 Ukraina Kijów Towarzystwo Kultury Polskiej w Sumach UK1 25 Elżbieta Dowżuk
71 Ukraina Kijów Polska Sobotnia Szkoła w Kijowie przy ZPU UK7 25 Georgij Szłapacki
72 Ukraina Lwów Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku UL4 25 Aleksander Czekan
73 Ukraina Lwów Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole UL27 25 Alina Smerek
74 Ukraina Lwów Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku UL3 25 Anna Hałacka
75 Ukraina Lwów Centrum Kulturalno- Oświatowe „Orzeł Biały” UL15 25 Diana Wołos
76 Belgia Mons Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Brukseli; BeM1 25 Miłosz Gregorczyk
77 Ukraina Odessa Szkoła sobotnio-niedzielna przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie, UO7 25 Mariia Kutinowa
78 Austria Wiedeń Szkoła Polska im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, AW3 25 Patrycja Milo
79 Ukraina Winnica Szkoła-Liceum Nr 7, UW1 25 Sergij Radko
80 Ukraina Winnica Szkoła-Liceum Nr 7, UW19 25 Zakhar Pylypak
81 Ukraina Żytomierz Ośrodek Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu UZ2 25 Yana Kashyrkina
82 Belgia Antwerpia SPK im gen Maczka Antwerpia BeA3 24 Szymon Studzinski
83 Ukraina Chmielnicki Polska Szkoła Sobotnia przy ZNP UCh36 24 Kasijanczuk Tetiana
84 Białoruś Grodno Nazwa i adres placówki: Polska Szkoła Społeczna im. Króla Stefana Batorego Przy ZPB w Grodnie BG3 24 Dymitr Sieliło
85 Ukraina Kijów Polska Sobotnia Szkoła w Kijowie przy ZPU UK20 24 Zofia Koroniewska
86 Ukraina Winnica Szkoła-Liceum Nr 7, UW21 24 Karyna Demchuk
87 Ukraina Żytomierz Liceum nr 11 w Nowogradzie-Wołyńskim UZ19 24 Anastazja Karasewycz
88 Ukraina Żytomierz Szkoła Wiedzy o Polsce UZ23 24 Andrzej Bileusz
89 Ukraina Żytomierz Żytomierskie Polskie Centrum Edukacji i Nauki UZ21 24 Weronika Aleksjejenko

Kompletne listy osób wraz z wynikami zostały przesłane do szkolnych komisji egzaminacyjnych.

Wszystkim uczestnikom Olimpiady składamy serdeczne gratulacje!!!

 

Informacje dla uczestników II okręgowego etapu  Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2019/2020 „W drodze do Niepodległości”.

II etap Olimpiady odbędzie się w marcu 2019 roku w komisjach okręgowych wskazanych przez Przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady do dnia 30 stycznia 2019 r.

Zasady uczestnictwa i organizacji II etapu Olimpiady Historii Polski znajdują się w REGULAMIN OLIMPIADY HISTORII POLSKI IV EDYCJA 2019/2020  

 OLIMPIADA HISTORII POLSKI 2019/2020 – SPIS LEKTUR 

TEMATY do samodzielnego przygotowania prezentacji multimedialnej lub eseju na II etap Olimpiady Historii Polski 2019/2020 

 

Olimpiada Historii Polski to bezprecedensowe przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Wolność i Demokracja oraz Polskie Towarzystwo Historyczne. Olimpiada Historii Polski organizowana jest zgodnie z polskimi aktami prawnymi. W skład Komitetu Głównego Olimpiady wchodzą członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz przedstawiciele Fundacji Wolność i Demokracja, która odpowiada za organizację Olimpiady. Partnerami Olimpiady są Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, przy wsparciu placówek Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Instytutu Pamięci Narodowej.

ZASADY ORGANIZACJI OLIMPIADY:

I etap Olimpiady – odbywa się w wyznaczonych ośrodkach w kraju zamieszkania i polega na wypełnieniu przez młodzież egzaminu pisemnego w formie testu. Zgłoszenia przyjmują Komisje szkolne.

II etap Olimpiady – odbywa się w wyznaczonych ośrodkach w kraju zamieszkania w zależności od potrzeb, w miejscowościach w których znajdują się konsulaty RP lub domy polskie. Eliminacje są  dwuczęściowe. Część pierwsza to prezentacja samodzielnie przygotowanej pracy, na jeden z tematów wskazanych przez Komitet Główny, część druga to egzamin ustny, przed okręgową komisją egzaminacyjną powołaną przez Komitet Główny, na miejscu lub on-line.

III etap Olimpiady – odbywa się na terenie Polski. Składa się z egzaminu pisemnego w formie testu oraz egzaminu ustnego przed komisją szczebla centralnego powołaną przez Komitet Główny Olimpiady. Na III etap zostają zaproszeni laureaci i finaliści II etapu zgodnie z Regulaminem Olimpiady, wraz z nauczycielami – opiekunami grupy.

 

Kontakt: Olimpiada@wid.org.pl  

 

REGULAMIN OLIMPIADY HISTORII POLSKI IV EDYCJA 2019/2020   

HARMONOGRAM OLIMPIADY HISTORII POLSKI IV EDYCJA 2019/2020 

Kontakt: Olimpiada@wid.org.pl  

BIEŻĄCE INFORMACJE

 

ORGANIZATORZY: 

     

 

 

 

 

PARTNERZY: 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olimpiada Historii Polski jest działaniem projektu „POLSKIE ECHA – wspieranie nauki historii Polski na świecie” współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.