Wystawa poświęcona wizycie apostolskiej papieża Jana Pawła II na Ukrainie

…By świadczyć o Chrystusie razem

We wtorek, 16 października 2018 roku, w 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie ksiądz proboszcz Józef Pawluk odprawił mszę św. dziękczynną za pontyfikat papieża Jana Pawła II. Została też otwarta wystawa zatytułowana „…By świadczyć o Chrystusie razem”, poświęcona wizycie apostolskiej papieża Jana Pawła II na Ukrainie.
94. pielgrzymka Ojca Świętego trwała od 23 do 27 czerwca 2001 roku i zapisała się na kartach współczesnej historii Europy Środkowo-Wschodniej. Konsul RP w Odessie Andrzej Szmidtke powiedział o znaczeniu przybliżenia ukraińskiemu odbiorcy postaci Jana Pawła II na tle ważnych historycznych wydarzeń, zwłaszcza dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej, w tym wpływu na historię Polski, Ukrainy i innych państw regionu.
Organizatorami wystawy, która została objęta honorowym patronatem biskupa Bronisława Bernackiego, ordynariusza diecezji odesko-symferopolskiej, są Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie.
Ekspozycję tworzy około 50 wspaniałych zdjęć autorstwa wybitnego papieskiego fotografa Grzegorza Gałązki. Opracowanie i redakcja tekstów: Dominika Jamrozy, opracowanie graficzne: Paweł Kulig/IDMJP2. Teksty na wystawie przygotowane zostały w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.
Zapraszamy na wystawę!

Tekst, zdjęcia: Denis Majdaniuk, Paweł Majstrenko

 

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” jest współfinansowany przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.