Uroczystości poświęcone obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski

W ramach projektu „DLA NIEPODLEGŁOŚCI”  w 35 miastach Ukrainy zostaną zaaranżowane miejsca na wzór stoiska kiermaszowego, w którym przechodnie będą mogli otrzymać  biało-czerwony kotylion, poczęstować się rogalem świętomarcińskim oraz włączyć do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Będzie to okazja do wyjścia z uroczystością niepodległościową „na zewnątrz”, angażującą nie tylko aktywnych członków polskich organizacji, ale również lokalną społeczność.
Dla osób chcących przyłączyć się do wspólnego śpiewu został specjalnie przygotowany śpiewnik Polskich Pieśni Patriotycznych, w którym znajdują się teksty pieśni oraz opisy ich powstania.

„Mazurek Dąbrowskiego: „Pieśń powstała w lipcu 1797 roku we Włoszech w czasie, kiedy generał Henryk Dąbrowski tworzył tam Legiony Polskie mające walczyć u boku Napoleona Bonaparte o niepodległość Polski. Słowa napisał Józef Wybicki, pisarz i działacz polityczny, podczas wizyty w obozie legionistów w miasteczku Reggio Emilia. Utwór początkowo zatytułowany »Pieśń legionów polskich we Włoszech« został 20 lipca odśpiewany po raz pierwszy dla uświetnienia uroczystości pożegnania Legionów Dąbrowskiego odchodzących z miasta. Co do muzyki, utrzymanej w rytmie mazurka, jedne źródła podają, że stworzył ją autor nieznany, inne, że kompozytor Michał Kleofas Ogiński na podstawie melodii ludowej. »Mazurka« śpiewano podczas polskich powstań narodowych, a także I i II wojny światowej. Od 1831 pełnił funkcję hymnu narodowego, a od 1927 jest polskim hymnem państwowym”.

Lista miast, w których odbędą się uroczystości:

Berdiańsk

Borodianka

Borysław

Chmielnicki

Czerniowce

Dniepr

Drohobycz     4 listopada 2018 r. godz. 11.00

Gródek Podolski

Gródek Jagielloński

Husiatyn

Iwano-Frankiwsk

Kamieniec Podolski

Kijów

Kołomyja

Korostyszew

Kowel

Krasiłów

Kropywnycki

Krzywy Róg

Lwów

Łuck

Nowogród Wołyński 11 listopada 2018 r. godz. 11.00

Odessa Bieg Niepodległości 

Odessa Koncert

Stawiszcze

Stryj

Szepetówka

Tarnopol

Zdołbunów

Żmerynka

Żytomierz 11 listopada 2018 godz. 15.00