DLA NIEPODLEGŁOŚCI

Projekt promujący świętowanie przez społeczeństwo polskie na Ukrainie

100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

 aktywizujący włączanie się w obchody: uczniów, młodzieży, nauczycieli, rodziców i dziadków, oraz lokalnych środowisk,

a także upowszechnienie pamięci o przeszłości i teraźniejszości Polski.

w ramach projektu przeprowadzane są zadania:

„NIEPODLEGŁOŚĆ i PAMIĘĆ”

oraz

UROCZYSTOŚCI POŚWIĘCONE OBCHODOM 100.rocznicy ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI


„Niepodległość i Pamięć”

Uczniowie w rozmowie z najstarszymi członkami rodziny opisali, na podstawie zeszytu opracowanego przez ekspertów, wspomnienia rodzinne z okresu walki o niepodległość, wspomnienia dawnych obchodów niepodległości, polskie tradycje z tamtych czasów oraz własne sposoby na pielęgnowanie polskości.

Zeszyty Zapomniane Odzyskane Polska Pamięć Pokoleń zostały nadesłane do 40 ośrodków na terenie Ukrainy, a następnie ocenione przez specjalnie powołane komisje konkursowe w różnych miastach Ukrainy.

Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali, w:

Chmielnickim, Żytomierzu, Równem, Winnicy

Nagroda główna jest niespodzianką, natomiast dla pozostałych nagrodzonych upominki są już w drodze!
Dziękujemy za wsparcie naszych nagród o upominki od Instytutu Pamięci Narodowej oraz Niepodległej.

W ten sposób otrzymaliśmy niezwykły pamiętnik powstały z niesamowitych relacji, zdjęć i dokumentów, pełen emocji i wzruszeń…. więcej znajdziecie tutaj… 

Drugim komponentem projektu są:

UROCZYSTOŚCI POŚWIĘCONE OBCHODOM 100.rocznicy ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

przygotowane przez organizacje polonijne na Ukrainie 

W 35 miejscach Ukrainy zostanie zaaranżowane miejsce – na wzór kiermaszowego stoiska, w którym uczestnicy, przechodnie będą mogli otrzymać  biało-czerwony kotylion,  poczęstować się rogalem Świętomarcińskim oraz włączyć do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Będzie to okazja wyjścia z uroczystością niepodległościową “na zewnątrz” angażując nie tylko aktywnych członków, ale również lokalną społeczność.

Specjalnie przygotowany śpiewnik Polskich Pieśni Patriotycznych, w którym znajdują się teksty pieśni oraz ich opisy…

“Pieśń powstała w lipcu 1797 roku we Włoszech w czasie, …”

Miejscowości w których odbędą się uroczystości.

Berdiańsk, Borodianka, Borysław, Chmielnicki, Czerniowce, Dnipro, Drohobycz, Gródek Podolski, Gródek Jagielloński, Husiatyn, Iwano-Frankiwsk, Kamieniec Podolski, Kijów, Kołomyja, Korostyszew, Kowel, Krasiłów, Kropywnycki, Krzywy Róg, Lwów, Łuck, Nowograd-Wołyński,Odessa, Stawiszcze, Stryj, Szepietówka, Tarnopol, Zdołbunów, Żmerynka, Żytomierz

 


DLA NIEPODLEGŁOŚCI

OGŁOSZENIE PROJEKTU

Projekt jest spójną ofertą obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Głównym celem zadania jest aktywne włączenie uczniów, młodzieży, nauczycieli, rodziców i dziadków do promocji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz aktywizacja różnych środowisk pokoleniowych i zawodowych w celu podjęcia próby centralizacji uroczystości Niepodległościowych.

W ramach projektu:

 placówki oświatowe na Ukrainie podejmą się realizacji działania
pt. “Niepodległość i Pamięć”
.
Uczniowie w rozmowie z najstarszymi członkami rodziny opiszą na podstawie zeszytu opracowanego przez ekspertów, wspomnienia rodzinne z okresu walki o niepodległość, wspomnienia dawnych obchodów niepodległości, polskie tradycje z tamtych czasów
oraz własne sposoby na pielęgnowanie polskości.

Zwycięskie prace zostaną wydane w formie albumu i nagrodzone. Ważnym aspektem konkursu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży do podjęcia trudu spisywania wspomnień dziadków/pradziadków – relacji które są cenne i niestety, ze względu na wiek, uchwytne w bardzo krótkim czasie.
Pytania podane w zeszycie wesprą dzieci/młodzież w sformułowaniu pytań i przeprowadzeniu wywiadu, z drugiej strony – formuła zeszytu niepodległościowego pozostaje otwarta na inicjatywy uczestników projektu. W ten sposób chcielibyśmy  dotrzeć do rodzinnych archiwów, które pozwolą wydobyć ciekawe wspomnienia i relacje.

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ

Regulamin Konkursu Niepodległość i Pamięć

Drugim komponentem projektu jest organizacja przez organizacje polonijne na Ukrainie uroczystości poświęconych obchodom 100.rocznicy odzyskania Niepodległości Polski.
Korzystając z tej okazji chcielibyśmy zaproponować organizacjom wyjście z uroczystością niepodległościową “na zewnątrz” angażując nie tylko aktywnych członków, ale również lokalną społeczność. Ponadto, chcielibyśmy  przedstawić polskie tradycje obchodów niepodległościowych, takie jak wspólne śpiewanie, kotyliony, rogale Świętomarcińskie.
W tym celu w 35 miastach zostanie zaaranżowane miejsce – na wzór kiermaszowego stoiska, w którym uczestnicy, przechodnie będą mogli otrzymać kotylion biało-czerwony,  poczęstować się rogalem Świętomarcińskim oraz włączyć do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Skip to content