Gala konkursu Pamięć i Niepodległość

Dla Niepodległości – to projekt trwający już kilka miesięcy, który promuje świętowanie na Ukrainie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, aktywizuje do udziału w obchodach: uczniów, młodzież, nauczycieli, rodziców i dziadków oraz lokalne środowiska polskie, a także upowszechnia pamięć o przeszłości i teraźniejszości Polski.

Konkurs „Pamięć i Niepodległość” tak jak cały projekt Dla Niepodległości jest współfinansowany w ramach opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja. Organizatorem lokalnym jest Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”.
Na finał konkursu przybyli uczestnicy z Berdyczowa, Żytomierza, Kropywnyckiego, Żmerynki i oczywiście z Winnicy.
Obecna była pani konsul Joanna Szeliga, która witając uczestników konkursu, podkreśliła, jak ważna dla młodego pokolenia jest pamięć, jak ważne jest nauczanie języka polskiego, ponieważ pielęgnując język ojczysty, dbając i kultywując polskie tradycje, potwierdzamy swoją tożsamość. Świętując razem tę piękną rocznicę, działając razem kierujemy nasze życie na wspólne dobro, a to sprawia, że będziemy świętować 200-lecie, 300-lecie  i  500-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Na rozpoczęcie spotkania wszyscy razem odśpiewali hymn narodowy, dzieci i młodzież recytowały wiersze o tematyce niepodległościowej, Zespół Muzyki Dawnej przedstawił utwór „Cantio Polonica”, słuchaliśmy utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu kwartetu smyczkowego Tetra, dzieci polskiego pochodzenia z Winnickiej Dziecięcej Szkoły Muzycznej nr 1 zagrały utwory Chopina.
Uczniowie po rozmowie z najstarszymi członkami rodziny opisywali ich wspomnienia z okresu walki o niepodległość, losy rodzin, wspomnienia z czasów wysyłki do Kazachstanu i Syberii, pobytu bliskich w więzieniach i egzekucji, wspomnienia dawnych obchodów niepodległości, polskie tradycje z tamtych czasów oraz własne sposoby pielęgnowania polskości. Pytania podane w zeszycie przygotowanym przez organizatora projektu – Fundację Wolność i Demokracja – wsparły dzieci i młodzież w sformułowaniu pytań i przeprowadzeniu wywiadu z najstarszymi członkami rodziny, z drugiej strony – w zeszycie było dużo miejsca na zdjęcia i dokumenty rodzinne uczestników projektu. W ten sposób udało się dotrzeć do rodzinnych archiwów, które pozwoliły wydobyć ciekawe wspomnienia i relacje. Ważnym aspektem konkursu było zaangażowanie dzieci i młodzieży do podjęcia trudu spisywania wspomnień dziadków/pradziadków – relacji, które są cenne i niestety, ze względu na wiek respondentów, uchwytne w bardzo krótkim czasie. Zwycięskie prace zostaną wydane w formie albumu.
Dziękujemy za piękne nagrody Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacji Wolność i Demokracja, Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy, Instytutowi Pamięci Narodowej oraz programowi  Niepodległa.
Dobrze, że jesteśmy dziś wszyscy razem pod biało-czerwonymi sztandarami w to wielkie święto wolnej, niepodległej Polski. Nieważne jest to, co nas dzieli, lecz to, co łączy nas pod biało-czerwoną flagą, bo w każdym z nas jest miłość do ojczyzny i życzymy, by Pan Bóg zawsze miał naszą ojczyznę w swojej opiece.
Na zakończenie wspólne śpiewaliśmy hymn „Boże coś Polskę”.
Po pięknym koncercie, wręczeniu nagród i dyplomów zwycięzcom i uczestnikom konkursu zrobiliśmy wspólne zdjęcie, a następnie był świąteczny poczęstunek.
Dziękujemy za tę piękną uroczystość, tylko w ten sposób możemy oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wolną, niepodległą Polskę.