Wystawa poświęcona wybitnym Polakom XIX wieku dotarła do Murowanych Kuryłowiec

 

Środa, 16 października 2019 r. Murowane Kuryłowce, kontynuacja projektu: “Wielcy Polacy dla Polski i Świata. Wystawa i ekonomiczna gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na Ukrainie.”

Dzieci z Murowano-Kuryłowieckiego rejonowego związku Polaków i szkoły №1 po zapoznaniu się z wystawą o wybitnych Polakach z zainteresowaniem uczestniczyły w grze historyczno-ekonomicznej wcielając się w postacie przedsiębiorców i polityków. Najbardziej spodobała się postać i historia życia Franciszka Stefczyka, który urodził się w Krakowie, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz prawo i ekonomię w Wiedniu. Został nauczycielem, pracował w Średniej Szkole Rolniczej w Czernihowie. Uczył języka niemieckiego, historii i nauk ekonomicznych. Ale najbardziej rozwijał spółdzielczość. Pomysł stworzenia kas oszczędności i pożyczek pojawił się po wizycie do Niemiec, gdzie z bliska przyglądał się funkcjonowaniu wiejskich kas oszczędnościowo-kredytowych Friedricha Wilhelma Raiffeisena. Po powrocie do Polski doszedł do wniosku, że w warunkach ubogiej Galicji najlepiej sprawdzi się właśnie ten model. Na początku nie  było łatwo, ale ostatecznie projekt okazał się wielkim sukcesem. Uczniowie z Murowanych Kuryłowiec próbowali wprowadzić taki model kas w Murowanych Kuryłowcach. „Dla dosyć małej i niebogatej miejscowości byłoby to dobrym rozwiązaniem” – powiedział jeden z uczniów zachęcając do inwestowania.

 

Projekt jest realizowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonia i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.