Wystawa „Z narażeniem życia…” w Odeskim Muzeum Holokaustu

14 lipca br. w Odeskim Muzeum Holokaustu we współpracy z Polskim Instytutem w Kijowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy «Z narażeniem życia. Polacy ratują Żydów podczas Holokaustu», w którym wzięli udział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Jan Piekło, Konsul Generalny RP w Odessie Dariusz Szewczyk, Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz, Dyrektor Muzeum Holokaustu Paweł Kozlenko, przedstawiciele władz miasta oraz organizacji polonijnych, w tym członkowie Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie.

Ekspozycja prezentuje historie Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin, nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas Drugiej Wojny Światowej. W okupowanej przez Niemców Polsce w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Po wojnie część z ratujących została uhonorowana przez państwo Izrael tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Losy ratujących i ratowanych ukazane są w kontekście historycznym okupowanej Polski, objaśnione zostają okoliczności i skala udzielanej pomocy, a także motywacje kierujące Sprawiedliwymi.

Wystawa powstała w ramach projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – «Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci» w oparciu o unikatowe materiały dokumentalne Sprawiedliwych oraz Żydów, którzy przeżyli Holokaust. Wystawę stworzono ze wsparciem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Denis Majdaniuk

Zdjęcia: Kostiantyn Zadorożny, Denis Majdaniuk