Zakończenie roku szkolnego w Polskiej Szkoły Sobotnio-niedzielnej im. I.J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie

Jak szybko minął kolejny rok szkolny…
12 czerwca 2020 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego Polskiej Szkoły Sobotnio-niedzielnej im. I.J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie. Akademia pt. „Żegnaj, moja szkoło!” miała niezwykły charakter z powodu szerzącej się w całym świecie pandemii koronawirusa. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w corocznej uroczystej akademii.
Uczniowie i ich rodzice długo przygotowali się do tej uroczystości. Każdy rok szkolny to czas wytężonej pracy, wysiłku, ale także sukcesów i radości. Zakończenie kolejnego roku nauki jest zawsze wzruszającym momentem oraz szczególnym dla maturzystów.
Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur ciepło powitała obecnych gości i polską młodzież, życząc im dalszych sukcesów w nauce już na uczelniach w Polsce oraz wręczyła absolwentom polskiej szkoły certyfikaty znajomości języka polskiego. „Wam Drodzy Uczniowie życzymy wielkiej przygody, niewyczerpanych pokładów energii i uśmiechu na co dzień. Obyście w kolejnym roku szkolnym wrócili z zapasem sił, gotowi do podjęcia nowych zadań, realizacji marzeń i planów”-powiedziała.
Dla dzieci i ich rodziców przygotowano też krótki występ najbardziej aktywnych i utalentowanych uczniów pod opieką nauczycielki języka polskiego Wiktorii Zubarewej. Zofia Lisicka zatańczyła taniec z flagami, Anita Cyporenko i Jan Kopetczuk zaprezentowali piękne polskie wiersze, a na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
Dzieci namalowały cudowne plakaty, prezentujące ciekawe zajęcia języka polskiego w polskiej szkole i aktywne działanie na rzecz promowania polskości poza lekcjami. Każde dziecko otrzymało maseczkę i słodyczy za owocną naukę przez cały rok szkolny. Dary zostały przekazane przez Urząd Marszałkowski Śląskiego Województwa.
Nauczycielka języka polskiego Wiktoria Zubarewa przygotowała w tym roku dużo zwycięzców różnych konkursów i olimpiad promujących polską kulturę na Żytomierzszczyźnie:
W obwodowej olimpiadzie z języka polskiego w Żytomierzu wygrali: Olga Baszyńska (I miejsce), Wsiewołod Gabruk (II miejsce), Weronika Aleksiejenko (I miejsce).
Rodzina Burłakowych (matka Raisa oraz dwóch synów Nazar i Artur) zostali laureatami konkursu fotograficznego skierowanego do uczniów szkół polonijnych i ich rodzin pt. „Polskość bielą i czerwienią się mieni.” Dziękujemy serdecznie organizatorom konkursu: Przystankowi Historia IPN w Chicago działającemu pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i redakcji Dziennika Związkowego.
W konkursie „Najładniejsza polska pisanka wielkanocna” (WiD) zwycięstwo odniósł Aleksy Denysewycz, a Nazar Melnyk zajął II miejsce w konkursie na najlepszą kartkę/życzenia dla wszystkich Rodaków.
W XX Międzynarodowym Konkursie Plastycznym (temat: „Zilustruj fragment dowolnej polskiej piosenki”) II miejsce zajęła Anastazja Borowycka, a wyróżnienia zdobyły Maksym Jarowenko, Aleksy Denysewycz, Nazar Burłakow, Denys Melnyk i Jan Kopetczuk.
W V Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej im. Walentego Grabowskiego w Żytomierzu (maj, 2020 r., online) wygrali tacy uczniowie:
Wsiewołod Gabruk, Anita Cyporenko i Oleksandra Łutaj – I miejsce
Oleksandra Bondarczuk, Helena Kulbanewycz – II miejsce
Olga Baszyńska i Zofia Zaremba – III miejsce
Wyróżnienia otrzymali Aleksy Denysewycz, Zofia Lisicka i Anastazja Borowycka.
W konkursie „Opowiedz mi o Polsce – historie rodzinne” wyróżnienie otrzymał Anatolij Kopetczuk.
Nauczycielka języka polskiego Natalia Zubarewa przygotowała Anitę Cyporenko do konkursu „Piosenka dobra na wszystko”, w którym uczennica otrzymała wyróżnienie specjalne za promocję języka polskiego na obczyźnie.
Nauczycielka języka polskiego Wiktoria Wachowska przygotowała takich zwycięzców:
II Polonijny Wicemistrz Języka Polskiego – Daria Wachowska (Polonijne dyktando z języka polskiego, 2 maja 2020 r.) i II miejsce Alewtyna Slobodeniuk-Sira (V Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej im. Walentego Grabowskiego w Żytomierzu).
Ponadto w tym roku szkolnym większość uczniów wzięło udział w występie poświęconym 100. rocznicy urodzin Jana Pawła I i w uroczystości z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za granicą. Te występy wyświetlono w telewizji lokalnej (CTV) i w TV Polonii.
Oczywiście ten rok był pełen różnych przygód i sukcesów. Nauka online podczas kwarantanny też w tym dużo pomogła i zmobilizowała wszystkich.
Z okazji zakończenia roku szkolnego życzymy Nauczycielom i wszystkim Pracownikom szkoły wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.
Serdecznie życzymy naszym drogim uczniom i ich rodzicom dobrych wakacji, mocnego zdrowia i oczywiście chęci do działania i nauki. Pamiętajcie, że nawet po ukończeniu Polskiej Szkoły Sobotnio-niedzielnej im. I.J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie jesteście zawsze mile widziani!

Polska Szkoła Sobotnio-niedzielna im. I.J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu  Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie.

Projekt Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii I Polakom za granicą.

Wiktoria Laskowska i Wiktoria Zubarewa