Zakończyła się wizyta uczestników projektu “Ja – lider. Warsztaty dla animatorów środowisk polskich za granicą” w Polsce

W dniach 15 – 27 czerwca 2015r. w projekcie „Ja – LIDER. Warsztaty dla animatorów środowisk polskich za granicą” współfinansowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wzięła udział 49 osobowa grupa z całej Ukrainy. Berdyczów, Beresteczko, Charków, Chmielnicki, Drohobycz, Kirowograd, Łuck, Nowograd-Wołyński, Odessa, Równe, Sławuta, Szepietówka, Winnica, Żytomierz – oto lista tylko największych miejscowości skąd przyjechali młodzi Liderzy.

Młodzież ze środowisk polskich na Ukrainie metodą warsztatową odkrywała mechanizmy skutecznej pracy zespołowej, doskonaliła umiejętności posługiwania się językiem polskim i rozwijają swoje kompetencje miękkie podczas warsztatów liderskich i warsztatów z zarządzania projektami. Warsztaty prowadzili doświadczeni Trenerzy z wieloletnim stażem.

W ramach projektu odbyły się także kursy języka polskiego oraz kreatywnego myślenia, podczas których u wielu uczestników ujawniły się różne talenty.

W czasie wolnym od nauki, uczestnicy Warsztatów spotkali się z przedstawicielami samorządu studenckiego i Koła Naukowego Ekonomistów UMCS oraz Centrum wolontariatu „Projektor”.

20 czerwca odbyły się zawody sportowe z piłki ręcznej i piłki nożnej pomiędzy grupą młodzieży z Ukrainy i wychowankami z Domu Dziecka w Lublinie. Oprócz rywalizacji sportowej, była to doskonała okazja do zapoznanie się, zwyczajną rozmowę i odnalezienia treści które łączą narody dwóch sąsiedzkich krajów.

W poniedziałek, 22 czerwca, grupa zwiedziła Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie – Muzeum, które jest takie inne od większości muzeów… Zwiedzanie odbyło się w doskonałej ciszy i skupieniu, i tylko głos Pani Przewodnik przenosił grupę do wydarzeń tamtych czasów. Oby dla każdego był „Los ich dla nas przestrogą”.

Uczestnicy Warsztatów dla animatorów środowisk polskich za granicą wzięli również udział w obchodach „Dnia Sportu” który odbył się 23 czerwca w Międzynarodowych Szkołach Paderewski w Lublinie. Delegacja z Ukrainy była reprezentowana przez drużyny z siatkówki i oraz drużyny piłkarskie.

Integralną częścią programu było także zapoznanie się z kulturą i architekturą Polski. Młodzież zwiedziła zabytki i muzea Lublina, Zamościa, Pałacu Zamoyskich w Kozłówce.

Nie zabrakło też czasu na wspólne zabawy, zawody sportowe, integrację z rówieśnikami z Polski, lody, wyjście do kina, spokojny spacer po wieczornej starówce i wielu innych rzeczy.

Trzy ostatnie dni projektu – 25-27 czerwca – uczestnicy warsztatów kuźni liderów spędzili w Warszawie. W Stolicy, jednym z pierwszych punktów programu było zwiedzanie Sejmu RP.

Także, w sposób szczególny, młodzieży spodobało się wyjście do Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, lekcja historii w Zamku Królewskim. W piątek po południu młodzież z Ukrainy spacerowała Starym Miastem.

W sobotni poranek – ostatniego dnia Warsztatów dla animatorów środowisk polskich – młodzież pożegnalnym wzrokiem objęła widok Stolicy z tarasu widokowego Pałacu  Kultury i Nauki. Warto zaznaczyć, że widok miasta z wysokości 114 metrów nad ziemią sprawiła na Liderów niezapomniane wrażenie.

Na pożegnanie, Koordynator projektu Pani Julia Savelieva w imieniu Fundacji Wolność i Demokracja, wręczyła uczestnikom projektu dyplomy ukończenia Warsztatów dla animatorów środowisk polskich za granicą „Ja – LIDER”.

Oprócz dyplomów uczestnika były rozdane dyplomy i nagrody za zwycięstwo w konkursie na najlepszy projekt. Bazując na zdobytej wiedze i praktycznej umiejętności pisania projektów, uczestnicy mieli za zadanie stworzyć własny projekt społeczny przeznaczony do zrealizowania we środowiskach polonijnych. Oceniane były m.in., oryginalność pomysłu, podział obowiązków, harmonogram działania, zrobienie precyzyjnego budżetu. Zdaniem Jury, wśród 9 zespołów, najlepszym pomysłem był projekt uczestników z Odessy. Drugie miejsce rozdzielili pomiędzy sobą grupy Liderów z Szepietówki i Żytomierza. Trzecie miejsce, zajęła młodzież z Chmielnickiego i Beresteczka-Drohobycza.

Na sam koniec, Koordynator projektu, jeszcze raz skierowała serdeczne słowa zachęty i życzeń do uczestników:

„Życzę Wam wszystkim abyście się aktywnie włączali w działanie na rzecz Polonii na Ukrainie. Życzę sukcesów w realizowaniu własnych pomysłów liderskich. I, co jest najważniejsze: pamiętajcie, że Wy wszyscy i każdy z osobna jest nadzwyczajną i niepowtarzalną utalentowaną osobowością! Rozwijajcie siebie i pracujecie nad najważniejszym projektem którym jest Wasze życie!”

01 11350030_10204466021277884_1495805813_n 11651241_10204466021197882_2069476400_n IMG_2924 IMG_3004 IMG_2866 03 04 05 06 07  09Dima 19


Projekt „Ja – LIDER. Warsztaty dla animatorów środowisk polskich za granicą” jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP w ramach konkursu „Wspieranie oświaty polonijnej z zakresu doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizowania kolonii i innych form wypoczynku dzieci i młodzieży”.

MEN małe