Znamy mistrza ortografii polskiej na Łotwie!
24 września w Daugavpils odbyło się VII Dyktando Polskie. Wzięło w nim udział 129 uczestników z różnych środowisk polskich na Łotwie – Rygi, Krasławy, Rezekne oraz Daugavpils.
Piszący zmagali się z dyktandem zatytułowanym „Kuchnia polska”, które przygotowała dr hab. Elżbieta Awramiuk, prof. Uniwersytetu w Białymstoku.
Tytuł Mistrza Ortografii otrzymała Polina Buraja z Rygi
Tytuł I Wicemistrza – Irena Liegeniece z Rygi
Tytuł II Wicemistrza – Marek Kleina z Rygi
Tytuł III Wicemistrza – Anastazja Belnikowa z Daugavpils
Wśród wyróżnionych znaleźli się: Ryszard Stankiewicz (Daugavpils), Stanisław Januszkiewicz (Daugavpils), Leon Selezniow (Ryga), Ilona Bidzane (Krasława), Krystyna Kunicka (Daugavpils), Irena Kunicka (Daugavpils), Inesa Żuromska (Daugavpils), Anżeła Dubowska (Daugavpils), Bożena Rakicka (Daugavpils), Ilona Kisielewska (Daugavpils), Anton Kazaczonok (Daugavpils), Daniel Komijago (Ryga), Amanda Bidzane (Krasława), Patrycja Benisławska (Rezekne), Samanta Taurinia (Rezekne).
Dyktando zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu „Fontis et Futura” i współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą z programu „Bliżej Polski. Regranting” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Wśród partnerów znaleźli się Państwowe Polskie Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils i Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze.
Żaneta Kisiel
Projekt VII Polskie Dyktando na Łotwie Stowarzyszenia Edukacji i Dialogu „Fontis et Futura” jest realizowany w ramach zadania publicznego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.”
współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą
z programu „Bliżej Polski. Regranting” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.