Żytomierzanie na Cmentarzu Łyczakowskim

1 listopada uczniowie polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej działającej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków wzięli udział w akcji „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego” we Lwowie.

Wizyta we Lwowie rozpoczęła się od zwiedzania Rynku i łacińskiej katedry pw. Wniebowzięcia NMP. Później uczniowie obejrzeli pomnik polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Wycieczkę po stolicy Wschodniej Galicji poprowadziła Teresa Pakosz, redaktor Radia Lwów, wspaniały znawca historii i zabytków Lwowa.
Najważniejszym punktem programu i celem przyjazdu młodzieży z Żytomierza do Lwowa było uczestnictwo w akcjach „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego” oraz „Podaruj znicz na Kresy”. Ta druga akcja odbyła się dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Przedstawicielka Stowarzyszenia Alicja Brzan-Kloś przekazała Żytomierskiemu Obwodowemu Związkowi Polaków na Ukrainie 3000 zniczy, które zapłonęły na Polskim Cmentarzu w Żytomierzu i na grobach Polaków na innych cmentarzach w obwodzie żytomierskim.
We Lwowie żytomierska młodzież pomagała roznosić i zapalać znicze na mogiłach Marii Konopnickiej, Stefana Banacha, Władysława Bełzy, Artura Grottgera, Gabrieli Zapolskiej i innych wybitnych Polaków. Przy grobie Marii Konopnickiej młodzi żytomierzanie zaśpiewali „Rotę”. Na mszy świętej odprawionej przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego oprócz gości z Wołynia byli obecni konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, prezesi organizacji polskich, pielgrzymi z Polski oraz ekipa TVP Polonia Wrocław z redaktor „Studia Wschód” Grażyną Orłowską-Sondej.
Udział młodzieży w akcji „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego” był możliwy dzięki staraniom Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przy wsparciu Senatu RP i Fundacji Wolność i Demokracja.

Słowo Polskie

0711_zyt-2 0711_zyt-3 0711_zyt-5