100 Rocznica Odzyskania Nieodległości – Złoczów zawsze patriotyczny

W dniu 9 listopada 2018 roku uczniowie Sobotniej Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej uczestniczyli w Akcji „Rekord dla Niepodległej”. Przybyli z powagą i zaangażowaniem odśpiewali cztery zwrotki hymnu.

Dnia 10 listopada o godzinie 9 rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100 rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Obchody jubileuszu zainicjowała uroczysta mszą świętą w parafialnym kościele. Po mszy wszyscy udali się do Domu Polskiego, gdzie odśpiewano hymn oraz powitano przybyłych gości. W uroczystości uczestniczył Marian Orlikowski Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie wraz z małżonką oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej.

 

Prezes Halina Stojanowska wprowadziła zgromadzonych w atmosferę poprzedzającą datę 11 listopada 1918 roku, poprzez zobrazowanie sytuacji politycznej kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazała ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę oraz zaprosiła wszystkich przybyłych do wysłuchania części artystycznej uroczystości. Obejmowała  ona montaż słowno-muzyczny, treści historyczne, wiersze oraz pieśni patriotyczne. Przedstawiono w niej losy naszej Ojczyzny począwszy od zaborów poprzez powstania i zrywy niepodległościowe, a skończywszy na r   oku 1918. Występ uświetniony został przez występ chórów: działającego przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej „Bijące serduszka” oraz „Przyjacielskie koło”.

Program artystyczny przygotowany został przez uczniów Sobotniej Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Złoczowie pod kierunkiem nauczycieli pani Bożeny Majewskiej oraz Luby Muryn.

Zaproszeni goście oraz członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

Bożena Majewska

nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG

Ukraina. Złoczów