100. rocznica odzyskania nieodległości – Złoczów zawsze patriotyczny

9 listopada 2018 roku uczniowie Sobotniej Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej uczestniczyli w Akcji „Rekord dla Niepodległej”. Przybyli z powagą i zaangażowaniem odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

10 listopada o godzinie 9 rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100. rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Obchody jubileuszu zainicjowała uroczysta msza święta w kościele parafialnym. Po mszy wszyscy udali się do Domu Polskiego, gdzie odśpiewano hymn oraz powitano przybyłych gości. W uroczystości uczestniczył Marian Orlikowski z Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie wraz z małżonką oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej.

Prezes Halina Stojanowska wprowadziła zgromadzonych w atmosferę poprzedzającą datę 11 listopada 1918 roku poprzez przybliżenie sytuacji politycznej kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazała ducha narodu polskiego, który nie pozwalał Polakom na pogodzenie się z utratą niepodległości i stymulował ich do walki o wolną ojczyznę, oraz zaprosiła wszystkich przybyłych do wysłuchania części artystycznej uroczystości. Obejmowała  ona montaż słowno-muzyczny, treści historyczne, wiersze oraz pieśni patriotyczne. Przedstawiono w niej losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów przez powstania i zrywy niepodległościowe, skończywszy na roku 1918. Akademia uświetniona została przez występ chórów: działającego przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej „Bijące serduszka” oraz „Przyjacielskie koło”.
Program artystyczny przygotowany został przez uczniów Sobotniej Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Złoczowie pod kierunkiem nauczycielek: Bożeny Majewskiej oraz Luby Muryn.
Zaproszeni goście oraz członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

Bożena Majewska, nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG, Złoczów