Uroczyste poświęcenie zbiorowej mogiły mieszkańców Stryja

20 października 2020 roku w Stryju, na miejskim cmentarzu, odbyło się poświęcenie pomnika i wspólna modlitwa w miejscu przechowania szczątków mieszkańców miasta ze starego miejskiego cmentarza czynnego do 1939 roku i zburzonego za czasów komunistycznych w latach 60 tych XX wieku.

We wspólnej modlitwie wzięli udział wszystkie chrześcijańskie konfesje miasta Stryja, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Pan Konsul Rafał Kocot oraz Fundacji Wolność i Demokracja Pan Marcin Demcio.

O godzinie 18:00 w kościele NMP w Stryju pod przewodnictwem ks. bp kościoła rzymskokatolickiego Edwarda Kawy została odprawiona Msza Święta za zmarłych mieszkańców miasta, byłych obywateli Polski, wśród których byli rodzice Kornela Makuszyńskiego, Edward Makuszyński i Julia Makuszyńska z Ogonowskich, nauczyciele szkół, duchowieństwo, siosty zakonne, oraz mieszkańcy miasta Stryja którzy budowali i tworzyli to miasto.

Pomnik powstał z inicjatywy Polaków miasta Stryja. Pomysłodawczynią i koordynatorem lokalnym jest Pani Tatiana Bojko.

Mogiła powstała dzięki realizacji projektu Fundacji Wolność i Demokracja pt “Prace rewaloryzacyjne oraz remontowe polskich Miejsc Pamięci w lwowskim i iwanofrankowskim obwodzie”.   Prace rewitalizacyjne dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej pochodzących z funduszu Promocji Kultury.

Autor: Julia Bojko