Klub Galicyjski jako stałe forum dialogu polsko-ukraińskiego
Klub Galicyjski to przestrzeń, której gospodarzami są środowiska Polaków mieszkających na Ukrainie, w której mogą oni poruszać sprawy ważne zarówno dla Polaków jak i Ukraińców. Klub już obecnie wnosi swój wkład we współczesne życie intelektualne Galicji i całej Ukrainy.
Kontynuując od trzech lat tę inicjatywę Fundacja WID chce przyczynić się do budowy ciekawego intelektualnie środowiska będącego swoistym lobby na rzecz propagowania wartości europejskich i pogłębionej współpracy polsko ukraińskiej. Działania te wzmacniają również pozycję środowisk polskich na Ukrainie.
Działalność Klubu Galicyjskiego polega na organizowaniu regularnych spotkań dyskusyjnych na tematy aktualne i ważne dla miejscowych środowisk opiniotwórczych, w tym inteligenckich, studencko-akademickich, dziennikarzy, publicystów, naukowców, z oczywistym włączeniem i uwypukleniem problematyki polskiej i znaczącym udziałem miejscowych środowisk polskich.
Częstotliwość – raz w miesiącu, Formuła spotkań – dyskusja panelowa z udziałem moderatorów. Oprócz dyskusji każde spotkanie połączone jest z rożnymi formami działalności artystycznej np. wernisażem, projekcją filmu, krótkim koncertem lub występem itp.
Obszary tematyczne: współczesne – samorządność, oświata (w tym mniejszościowa po obu stronach granicy), współpraca uczelni w ramach regionu – Galicji (w pojęciu wykraczającym poza granice); ekologia, wizy, granica, procesy euro-integracyjne, podsumowanie prób współpracy w ujęciu historycznym w obszarze Galicji, polska społeczność na Ukrainie po II wojnie światowej. Lista omawianych tematów nie jest zamknięta, zależy od bieżących potrzeb i wydarzeń ważnych dla miejscowej społeczności. Pojęcie galicyjskości jest traktowane w sposób dość umowny nie zawsze ściśle pokrywające się z podziałem
Zamierzonym celem projektu Klub Galicyjski jako stałe forum dialogu polsko-ukraińskiego jest przeniesienie na wyższy poziom stosunków polsko-ukraińskich, integracja i nieskrępowana dyskusja pomiędzy przedstawicielami polskich i ukraińskich środowisk opiniotwórczych, wspólne rozwiązywanie współczesnych problemów i wyzwań związanych z procesami zachodzącymi w obydwu krajach, a także popularyzowanie wiedzy o pozytywnych rozdziałach historii stosunków polsko-ukraińskich, które łagodziły napięcia miedzy naszymi narodami.
Efekty projektu:
- Zwiększenie zainteresowania problematyką historycznych stosunków polsko ? ukraińskich wśród pracowników uniwersyteckich, autorytetów życia społeczno-naukowego, owocujące zbliżeniem stanowisk i obalaniu stereotypów.
- Zwiększenie zainteresowania współczesnymi realiami stosunków polsko ? ukraińskich oraz budowanie zaplecza intelektualnego promującego Polskę na Ukrainie;
- Nawiązanie trwałych stosunków na poziomie uczestników działań Klubu Galicyjskiego.
- Promocja polskiego dorobku intelektualnego na Ukrainie.
Grupa docelowa projektu: Specjaliści w zakresie stosunków polsko-ukraińskich, wykładowcy akademiccy, naukowcy, publicyści, działacze społeczni, dziennikarze, studenci.
Czas trwania projektu: 1.01 2014 r. do 31.12.2014 r.
Partnerzy projektu: Kurier Galicyjski
—
Koordynator projektu:
Rafał Dzięciołowski
—
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”