Dyktando z języka polskiego «Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku w Łucku

W sobotę, 3 października, uczniowie, nauczyciele, członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz inni chętni zmierzyli się z kolejną, już siódmą, edycją popularnego dyktanda «Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku. Dyktando z języka polskiego na Ukrainie».

Na szczęście pogoda dopisała, ponieważ ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 zmagania odbyły się, za zgodą władz uczelni, na nowoczesnym kompleksie boisk należących do Wołyńskiego Narodowego Uniwersytetu imienia Łesi Ukrainki (ulica Jaroszczuka 30). W tym celu wykorzystano część dla kibiców wyposażoną w wygodne siedzenia. Przyjazna aura sprawiła, że na stadionie zjawiło się kilkadziesiąt osób.

Wszystkich chętnych do zmierzenia się z pułapkami polskiej ortografii i interpunkcji przywitała prezes Towarzystwa Nina Poremska.

Następnie nauczyciele szkoły działającej przy TKP rozdali uczestnikom czyste kartki, a tym, którzy zapomnieli, także długopisy. Po zapoznaniu zgromadzonych z regułami konkursu rozpoczęło się właściwe dyktando. Po jego zakończeniu nauczyciele szkoły zajęli się poprawą prac i wyłonieniem zwycięzców.

W tym czasie wszyscy zgromadzeni udali się na poczęstunek. Po nim nadszedł czas na ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie przez prezes TKP dyplomów i nagród książkowych. Przyznano je w kategoriach: «Dzieci i Młodzież» (dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat) oraz «Dorośli» (osoby powyżej 19 roku życia). Wyróżniono również najmłodszego i najstarszego uczestnika zmagań.

Projekt «Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie», w ramach którego zorganizowano dyktando, realizowany jest przez Fundację Wolność i Demokracja, a finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.