Ekonomiczna gra edukacyjna poświęcona wybitnym Polakom w Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków

Wystawa i gra edukacyjna „Wkład wielkich Polaków w kształtowanie się gospodarki i przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku” odbyła się 17 listopada 2019 r. w Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków. W bibliotece obwodowej gościnnie swoje drzwi otworzyło Centrum Polskie. Z wielkim zainteresowaniem uczestnicy zapoznali się z wystawą, która zawierała dużo informacji i ciekawych zdjęć z XIX i początku XX wieku. Uczestniczyły w projekcie  dzieci w różnym wieku oraz ich rodzice. Uczestnicy dowiedzieli się dużo ciekawej informacji o wybitnych polskich przedsiębiorcach i wynalazcach, którzy mieszkali w XIX wieku na ziemiach polskich, a obecnie są to tereny współczesnej Ukrainy, Białorusi, Litwy i Polski. Ogromny wpływ na rozwój przemysłu włókienniczego w Polsce miało wynalezienie maszyny parowej. Wkrótce maszyny te były wykorzystywane we wszystkich sferach przemysłu. Prowadząca wciela się w postać Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, rolą którego jest poprowadzenie sesji giełdowej i czuwanie nad jej przebiegiem.

Uczestnicy gry chętnie wcielili się w role przedsiębiorców, prezentowali swoje projekty i ciekawe pomysły. Inwestorzy wybierali dla siebie najciekawsze propozycje dla inwestowania. Na zakończenie wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem słuchali wiadomości z XIX wiecznych gazet o dynamice zmian na giełdzie i bardzo żywo reagowali na informacje o otrzymanych lub nieotrzymanych zyskach. Uczniowie uczyli się przez grę, otrzymali nowe informacje z historii Polski i spróbowali przymierzyć role przedsiębiorców i inwestorów.

Projekt “Wielcy Polacy dla Polski i Świata. Wystawa i ekonomiczna gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na Ukrainie”

jest realizowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonia i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.