„Ekspedycja Polska” w Sudetach!

Marianówka i Stronie Śląskie są ostatnimi miejscami, w których w ramach projektu „Ekspedycja Polska – edukacyjne wyjazdy letnie” wypoczywała i jednocześnie uczyła się młodzież polskiego pochodzenia z Ukrainy.

Bogaty program zajęć integracyjnych, sportowych i kulturalno-historycznych zapewnił łącznie 155 młodych Polaków niezapomniane wakacje i chwile odpoczynku od szkoły i trudów życia na uchodźstwie oraz w wojnie. Uczestnicy doskonalili język polski, poznali bogactwo kultury, historię i dziedzictwo Polski.

Nasi podopieczni nie mieli czasu na nudę! Zwiedzili m.in. kopalnię złota, kopalnię uranu, Kłodzko wraz ze słynną twierdzą, zobaczyli wodospad Wilczki i Górę Igliczną, wędrowali po Górach Stołowych i wspięli się na Śnieżnik. Ponadto uczestniczyli w grach integracyjnych, a na koniec obu turnusów poznaliśmy ich wyjątkowe zdolności dzięki Turniejowi Talentów.

Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego, przebywających aktualnie w Polsce z powodu ucieczki przed wojną, uczniów szkół polskich na Ukrainie. Zapewnia uczestnikom wytchnienie od traumatycznych doznań związanych z wojną, zapewnić im atrakcyjne i ciekawe wakacje, wesprzeć w nauce języka polskiego oraz zapoznać z kulturą i historią Polski.
Projekt „Ekspedycja Polska – edukacyjne wyjazdy letnie” jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą w 2022 roku.