„Festiwal dziecięcy” albo dobra recepta na zakończenie roku szkolnego

5 czerwca w Zdołbunowie odbył się „Festiwal dziecięcy”, który połączył w sobie kilka wydarzeń: Międzynarodowy Dzień Dziecka i zakończenie roku szkolnego.

Harcerski Hufiec „Wołyń”, Kulturalno-Oświatowe Centrum im. Tadeusza Czackiego we współpracy ze Zdołbunowską szkołą nr 5 organizowali Festiwal Dzięcięcy w ogrodzie szkolnym. Patrząc na rezultat jest to dobra recepta na zakończenie roku, ale wszystko po kolei.

Symbolem festiwalu były dziecięce dłonie, które można było zobaczyć na plakacie promującym oraz zostawić swój odcisk farbą na tkaninie jako pamiatkę do następnego roku. Dłońki były też i na dyplomach z podziękowaniem.

Jak co roku nasze KOC im. Tadeusza Czackiego robi zakończenie roku szkolnego dla uczniów uczęszczających na zajęcia JP. Chciało się jednak zrobić coś wesołego i podzielić się z innymi swoją radością. Tak powstał pomysł zorganizować „Festiwal dziecięcy”. Bo zwłaszcza niedawno był Dzień Dziecka i trzeba było zrobić podsumowanie pracy za rok przed wakacjami. Miejsce było nieprzypadkowe, bo jest to jedna z najstarszych szkół w mieście z bardzo bogatą historią. Za czasów II Rzeczpospolitej było tu kiedyś Gimnazjum im. Adama Mickiewicza.

Na szkolnym podwórku rozwinęły się punkty z atrakcjami. Był tu i punkt z warsztatami manualnymi (robienie pocztówek, kwiatów sztucznych z bibuły), i punkt gier planszowych, zabawy z chustą animacyjną, sztafety sportowe, siatkówka z użyciem koca (kocball, jak nazwali go harcerze), chodzenie po linie,  punkt pierwszej pomocy medycznej. Był jeszcze punkt plastyczny, gdzie można było porysować na molbertach albo usiąść, żeby prawdziwy malarz  napisał twój portret. Wszystkiemu temu towarzyszyły występy młodych talentów ze szkoły – pieśni, wiersze, tańce. Przyjechali nam pomóc i wolontariusze Europejskiego rodziennego centrum „Tradycja” z Równego. Na ich stoisku dzieci wykonywały bardzo fajne rodzienne drzewa z podpisaniem każdego członka rodziny.

Pod czas festiwalu działała kawiarenka, gdzie można było poczęstować się gorącymi kanapkami, pop-kornem, słodyczami oraz posmakować lemoniady, własnozrobionej.

Dziecięce uśmiechy nie schodziły z ust, bo atrakcje były niesamowite i emocje niepowtarzalne. Nawet nauczyciele i rodzice brali udział w sztafecie, warsztatach i grze w siatkówkę.

Na zakończenie dzieci ze szkoły otrzymały podziękowania z prezentami za przygotowane występy. Zaś uczniowie Centrum otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kolejnego roku nauki JP. Grubą kropką zabawy stał integracyjny taniec (angielski speckerin, kurs KLANZA), który dzięki łatwym ruchom mogli zatańczyć wszyscy chętni.

Dziękujemy wszystkim, kto przyczynił się do festiwalu, aby on stał taki atrakcyjny: wolontariuszom z Harcerskiego Hufca „Wołyń”, członkom KOC im. T.Czackiego, Europejskiemu rodzinnemu centrum „Tradycja” (Równe) oraz nauczycielom ze Zdołbunowskiej szkoły nr5.

Wiktoria Radica 

Działalność edukacyjna współfinansowana w ramach Projektu „Biało- czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie”  w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.