Festyn uliczny w Dreźnie w ramach Międzynarodowych Dni Kultury

Dnia 29 września 2018 roku dzieci z „Tanecznego Teatru Polonijnego”,  wystąpiły na festynie ulicznym w Dreźnie w ramach Międzynarodowych Dni Kultury.

Grupa ta istnieje w Szkole Języka i Kultury Polskiej już od 3-go marca 2016 roku. Zajęcia odbywają raz w tygodniu, w sobotę o godzinie 9:00. Prowadzi je pani Agnieszka Mathias, lider nauczycieli. Na liście mamy obecnie 15 dzieci, ale zapisy ciągle trwają. Naukę rozpoczęliśmy od Poloneza, reprezentacyjnego polskiego tańca narodowego.  Następnie dzieci nauczyły się Krakowiaka, polskiego tańca ludowego, a w tym roku zaprezentowały „Taniec z flagą”, w nawiązaniu do 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stroje do wszystkich tańców zostały zakupione ze środków przyznanych przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ dla projektu „Taneczny Teatr Polonijny” .

Nasze dzieci występowały już na:

  • Międzynarodowych Dniach Kultury, na festynie ulicznym w roku 2016 i 2017
  • Na zabawie mikołajkowej
  • Na jasełkach
  • Na festynie parafialnym
  • Na Happeningu Polskiej Kultury w Muzeum im. Kraszewskiego,
  • W strojach narodowych występowały na akademiach szkolnych i konkursie recytatorskim.
  • Jak również witały księdza biskupa na mszy w katedrze i brały udział w strojach krakowskich w procesji Bożego ciała.

Dzięki rodzicom dzieci tańczących i członkom Stowarzyszenia Polonia-Dresden, którzy upiekli ciasta i zaoferowali swoją pomoc mogliśmy na tym festynie pośród wielu kultur postawić polskie stoisko. Na stoisku można było zebrać informacje o Polsce i o Polakach w Dreźnie, dowiedzieć się gdzie zapisać dziecko do polskiej szkoły, gdzie i kiedy spotykają się Polacy, zjeść kawałek ciasta, napić się kawy i porozmawiać. Międzynarodowe Dni Kultury/ Dni Wielu Kultur są wspaniałą okazją do zaprezentowania naszej polskiej tradycji i kultury.

Zdjęcie: Agnieszka Protasiuk

Szkoła Języka i Kultury Polskiej przy Polskiej Misji Katolickiej w Dreźnie

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w ramach realizacji projektu Fundacji „Pod znakiem Białego Orła. Wspomaganie i rozwijanie szkolnictwa polonijnego w Niemczech” oraz ze środków przekazanych przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ dla projektu „Taneczny Teatr Polonijny”.

 

 

 

Skip to content