“WKŁAD WIELKICH POLAKÓW W KSZTAŁTOWANIE…” JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOŁACH UKRAIŃSKICH. WINNICKA SZKOŁA NR 12

Dnia 7 września 2018 r. w Winnickiej Ogólnokształcącej szkoła I-III st. nr 12 odbyła się wystatwa „Wkład wielkich Polaków w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i ekonomii oraz przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku”.

Wystawa oraz przeprowadzona gra edukacyjna jest częścią projektu “Promocja języka polskiego w szkołach ukraińskich”  w ramach konkursu “Wybieram polski. Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018” współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

W wydarzeniu uzzestniczyło ok. 30 uczniów z klas 10-11. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w grę i bardzo wczuli się w role. Po zapoznaniu się z informacjami biograficznymi wybitnych Polaków dużo dzieci chciało grać role przedsiębiorców, dlatego zostały stworzone grupy przedstawiające interesy np. Banku Polskiego. Podstawowe zasady giełdy i inwestowania są dzieciom znane, dlatego dzieci włączyły się bardzo aktywnie inwestując w Bank Polski, Kopalnie Nafty Łukasiewicza i Koleje Leona Sapiehy.

Nauczycielką języka polskiej w Winnickiej szkole nr 12jest Pani Iryna Riaboszapka. Emocjonalnie też  reagowały na informację o zmianach cen akcji na giełdzie warszawskiej po 5 i 10 latach. Była obecna przedstawicielka Konsulatu Generalnego RP w Winnicy – p. Anna Szłapak.Prowadzącą spotkań Pani Maria Kozyrska-Mazur starała się przybliżyć nieprzeciętną atmosferę XIX – wiecznej giełdy warszawskiej.

 

 

Проект «Обираю польську мову. Промоція польської мови в українських школах» співфінансується Міністерством Закордонних Справ РП в рамках конкурсу «Співпраця у галузі публічної дипломатії 2018 р.»

Projekt “Wybieram Polski. Promocja języka polskiego w szkołach ukraińskich” jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie “Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”